Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Trump përzë nga partia vajzën e Dick Cheney

Donald Trump konfirmoi ndikimin e tij mbi republikanët duke përjashtuar Liz Cheney, të cilën ai nuk e toleron, nga maja e partisë.

“Nuk ka personalitet dhe nuk ka bërë asgjë të mirë për politikën tonë dhe për vendin tonë”, komentoi ish-manjati i pasurive të patundshme.

Me një votim me dyer të mbyllura në vetëm disa minuta, 212 republikanë në Dhomën e Përfaqësuesve hoqën Cheney nga pozicioni i Republikanit të tretë në grupin parlamentar.

“Nuk kishte shumë vota” për ta mbështetur atë, u tha gazetarëve deputeti i Floridës, Bajron Donads, i cili votoi për shkarkimin e saj.

“Unë do të bëj gjithçka që kam në dorë për të siguruar që ish-presidenti të mos hyjë kurrë më në Zyrën Ovale,” u përgjigj Liz Cheney menjëherë pas votimit.

“Vendi ka nevojë për një parti të fortë Republikane bazuar në parimet thelbësore të atdhedashurisë dhe unë premtoj të bëj më të mirën që partia të shkojë në atë drejtim,” tha vajza e ish-zv.presidentit Dick Cheney.

Liz Cheney i urreu Donald Trump për kritikimin e palodhur të “gënjeshtrës së tij të madhe” kur ai pretendoi pa asnjë provë se zgjedhjet e tij të fundit presidenciale ishin “vjedhur” dhe për akuzimin e tij për nxitje të mbështetësve të dhunës dhe inkursioneve në Capitol.

Cheney, si nëntë republikanë të tjerë nga dhoma e ulët, votuan më 13 janar për të shkarkuar Trump me akuzat e rebelimit pas një sulmi vdekjeprurës në Capitol.

Liz Cheney, 54 vjeçr, shte në administratën Republikane para fitores së saj të parë në zgjedhjet për Kongresin 2016. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts