Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PIKËPYETJET/ Krimi tronditës në Athinë: pse u vra gruaja e u la i gjallë burri?

Të dhënat nga pesë grabitjet e kryera vitin e kaluar në verilindje të Atikës me dhunë të veçantë, krahasohen nga analistët e EL.AS. me të dhënat që kanë mbledhur deri më tani nga  krimi i tmerrshëm në “papafingo e martirizimit” në Glyka Nera.

Karakteristikë e barbarisë së ndërhyrës është, sipas informacionit nga protothema.gr, që kur oficerët e policisë së Veprimit të Shpejtë hynë në shtëpi, panë nënën 20-vjeçare të shtrirë, të lidhur në një shtizë, të vdekur dhe vajza 11-muajshe që qante me të madhe dhe e godet me duar për t’u zgjuar.

Oficerët nga dy skuadrat e vrasjeve dhe vjedhësve vlerësojnë se disa prej tyre ishin kryer nga tre vrasësit e Caroline dhe kështu e trajtojnë çështjen si të përbashkët, duke identifikuar provat. Në të njëjtën kohë, ata kanë formuar një “listë të kuqe” me 100 të dyshuar, të gjithë grabitës mizorë – kriminelë, “të importuar” por edhe me kombësi greke të cilët janë liruar nga burgu dhe janë kthyer në ilegalitet.

Rezultatet e laboratorëve kriminalistikë të policisë greke për gjurmët e ADN-së dhe gjurmët e gishtave do t’i përdorin ato për të përfituar nga gabimet e grabitësve, të cilat ata pretendohet se i kanë bërë gjatë më shumë se një orë që po lëviznin në shtëpinë në rrugën Panagouli. Edhe rrobat e veshura nga dy viktimat janë dërguar në forenzikë për analiza në mënyrë që të merren informacione edhe nga atje.

 Imazhet e para të tmerrit

Tronditëse janë përshkrimet e policisë së Veprimit të Shpejtë që arritën në pikën e parë. Sipas informacioneve nga protothema.gr, posa u ngjitën në papafingo, ata panë vajzën duke u vrenjtur, e bardhë me këmbët që tregonin kufomat. Domethënë, ata ishin të bardhë, kështu që e kuptuan që ajo kishte vdekur. Foshnja ishte gjysmë mbi të, duke bërtitur dhe duke goditur nënën e saj me duar për ta zgjuar. Burri ishte, siç thonë zakonisht, i lidhur si një “suxhuk”, me shirit izolues, e ngjitur në qafë, gojë dhe sy. Në disa faza vlerësohet se ai vuante nga hipoksemia dhe humbi përkohësisht vetëdijen dhe nuk mund të kujtohej.

Pse u vra ajo?

Një nga pyetjet që policia po përpiqet të përgjigjet është si vijon: Pse grabitësit, që nga momenti që neutralizuan pilotin 32-vjeçar, i cili nuk tregoi rezistencën më të vogël dhe madje u tregoi se ku ishin paratë, shkuan dhe mbytën gruan e tij 20-vjeçare?

Pse ata treguan një element kaq ekstrem anti-shoqëror dhe një mungesë të plotë të emocioneve? Neveria e veprës, thonë zyrtarët kompetentë, konsiston kryesisht në rrethanat e vrasjes dhe së dyti në mekanizmin e vdekjes.

Pse i përdorën duart ndërsa kishin armë? Në vdekjen mbytëse kur ka një kontakt të zgjatur fizik, autorët e veprës kanë mundësinë të tërhiqen. Por ata nuk e bënë këtë dhe e lanë praktikën të evoluonte derisa të përfundonte. Dhe kjo tregon qartë qëllimin e tyre për të vrarë. Në një grabitje, pyetja është paraja. Krimi është i panevojshëm për realizimin e këtij qëllimi, thonë ata prerë. Nuk ishte e nevojshme të vritej për të arritur qëllimin. Atëherë, pse, ndërsa morën paratë që piloti u sugjeroi atyre me dëshirë, ata bënë një vrasje? Një krim që do t’i dërgojë ata pas hekurave për shumë vite … Ndoshta policia thotë se autorët ishin nën efektin e drogës, ndërsa po shqyrtohet mundësia në një moment që piloti 32-vjeçar të ketë humbur ndjenjat dhe grabitësit besuan se edhe ai kishte vdekur. /sarandacity.al/

auto pjese dak

Related posts