Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ramazani dramatik në Jerusalem: kështu u fal Fitër Bajrami në Al-Aqsa (pamje)

Mijëra myslimanë falën namazin e Bajramit në Xhaminë Al-Aksa në Jeruzalem.

Pavarësisht sulmeve nga forcat izraelite në të cilat dhjetëra palestinezë janë vrarë ditët e fundit, muslimanët palestinezë nxituan për lutjet e Bajramit këtë mëngjes.

Autoriteti i Jeruzalemit Vakëf tha se më shumë se 100,000 adhurues u lutën në lutjen e Bajramit në al-Aksa.

Pas lutjes së Bajramit, një lutje funerali u krye në mungesë për të gjithë dëshmorët që dhanë jetën e tyre në sulmet e forcave izraelite gjatë ditëve të fundit të Ramazanit.

Pas lutjeve të varrimit, u mbajt një protestë gjatë së cilës mund të dëgjoheshin mesazhet “Liria”, “Ne do të japim jetën për Al-Aksa”.

Ministria e Shëndetësisë e Palestinës njoftoi sot se një total prej 65 personash u vranë në sulmet e fundit izraelite në Gaza, përfshirë 16 fëmijë dhe pesë gra, dhe numri i të plagosurve në sulmet izraelite është rritur në 365.

Grupet palestineze të rezistencës i kanë dhanë policisë izraelite një afat për t’u tërhequr nga lagjja Sheikh Yarrah dhe kompleksi Al-Aqsa deri në orën 6 të mbrëmjes së 10 majit. Forcat izraelite nuk u tërhoqën brenda afatit të caktuar, i cili u pasua nga konflikt dhe sulme të ashpra nga forcat izraelite në Gaza. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts