Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Pamëshira” e policisë amerikane: kështu vrau dhe një 13-vjeçar (video)

Kontrolli i brendshëm i policisë së Çikagos lëshoi ​​një video të enjten në të cilën një oficer policie vret një djalë 13-vjeçar, shembulli i fundit i brutalitetit të policisë që mund të ndezë trazirat civile në qytet. Regjistrimi 9-minutësh me një aparat fotografik në trupin e një oficeri policie fillon me një polic të paidentifikuar që del nga automjeti dhe vrapon nëpër rrugicë pas Adam Toledos në 2:30 të mëngjesit të 29 marsit në West Side.

Video më pas tregon një oficer policie duke i thirrur “ndal” Toledos para se të arrijë atë dhe ta urdhërojë atë të tregojë duart. Toledo sikur ngriti duart përpara se oficeri të qëllonte dhe ky i fundit menjëherë vrapoi te djali që u rrëzua përtokë.

“Plumbi, plumbi. Dërgoni një ambulancë,” tha oficeri i policisë.

Menjëherë pas incidentit, policia e Çikagos njoftoi se Toledo mbante një revolver në dorë. Eshtë e paqartë në video nëse ai e kishte atë në kohën e xhirimit. Policia ndoqi Toledon dhe një burrë tjetër pasi mori një raport se kishte një të shtënë me armë afër, tha policia.

“Oficerë të shumtë të policisë u mblodhën në rrugë në 2:30 të mëngjesit të 29 marsit dhe thënë më thjesht, ne e lëshuam Adamin”, tha kryetari i Bashkisë së Çikagos, Lori Lightfoot, në një konferencë shtypi para se videoja të bëhej e disponueshme. Kontrolli i Brendshëm gjithashtu lëshoi ​​video të palëve të treta dhe materiale të tjera në lidhje me ngjarjen e diskutueshme.

Me të shtënat fatale të policisë ndaj Daunte Wright të dielën në një periferi të Minneapolis dhe gjyqin për vrasjen e ish-oficerit të policisë së Minneapolis Derek Chauvin për vrasjen e majit 2020 të George Floyd, incidenti i fundit ka rritur tensionet në Çikago.

“Çikago, si shumë qytete të tjerë në vendin tonë, ka një trashëgimi të gjatë të dhunës policore dhe keqtrajtimit, prandaj shumë qytetarë, veçanërisht ata që janë me ngjyrë, kanë frikë të vazhdueshme,” tha Lightfoot.

Zyrtarët e qytetit i dërguan një mesazh njerëzve që të qëndrojnë të qetë ndërsa përgatiteshin për trazira civile pasi u publikuan pamjet. Ata njoftuan se më shumë oficerë dhe pajisje policie do të vendoseshin për të mbrojtur dyqanet gjatë trazirave të mundshme. Ashtu si disa qytete të tjera të SHBA, Çikago përjetoi protesta dhe plaçkitje pas vdekjes së George Floyd që u dokumentua gjithashtu nga kamerat.

Familja e Toledos tha në një deklaratë në mediat lokale se ata e vlerësojnë mbështetjen e bashkëqytetarëve të tyre dhe se janë mirënjohës që protestat në Çikago kanë mbetur të qeta në ditët e fundit.

“Në emër të qytetit tonë, ne lutemi që njerëzit të qëndrojnë të qetë në kujtim të Adamit”, tha familja. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts