Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

POZICIONIMI/ Turqia dhe dronët e saj në krizën ruso-ukranase

Turqia ka marrëdhënie ushtarake, sigurie dhe tregtare dhe bashkëpunim me Ukrainën dhe Rusinë, por në dritën e përshkallëzimit të tensioneve midis Moskës dhe Kievit, i cili mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, lind pyetja për pozicionin e Ankarasë në konflikt dhe hyrjen e tij në krizë mes dy vendeve.

Sergei Ryabkov, zëvendës ministri i Jashtëm rus, tha se informacioni në lidhje me shfaqjen e dronëve turq në Ukrainën juglindore nuk ishte i këndshëm. Ai tha se kishte një rritje të dukshme në armatimin e Ukrainës, të cilën Uashingtoni dhe NATO duan ta shndërrojnë në “fuçi baruti”, duke besuar se mbështetja ushtarake amerikane për Kievin vë në dyshim sigurinë e Rusisë.

Ryabkov gjithashtu përshkroi hyrjen e anijeve luftarake amerikane në Detin e Zi si një akt provokues, duke nxitur Uashingtonin të mbante anijet e tij luftarake larg nga bregu i Krimesë.

Ukraina i kushton një rëndësi të madhe bashkëpunimit me Turqinë në industrinë e mbrojtjes, sepse e konsideron atë partnerin e saj më të rëndësishëm në këtë fushë. Ukraina po i beson Turqisë në procesin e tranzicionit të Kievit nga sistemi i ish-ushtrisë sovjetike në standardet që do t’i mundësonin asaj anëtarësimin në NATO.

Në fund të bisedimeve me homologun ukrainas Volodymyr Zelensky, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se bashkëpunimi ushtarak midis Ankarasë dhe Kievit nuk ishte i drejtuar kundër vendeve të treta.

Më parë, kompania turke Baykar, e cila është e specializuar në teknologjinë e dronëve, zbuloi se Ukraina kishte blerë një numër të dronëve turq Bayraktar, të cilat kishin provuar efektivitetin e tyre.

Rajoni Donbas, në Ukrainën juglindore, po përballet me tensione të sigurisë në vijën e kontaktit midis forcave ukrainase dhe luftëtarëve të Republikës Popullore të panjohur dhe të vetëshpallur të Donetskut dhe Luhanskut, e cila ka mbështetjen e Rusisë. Ajo deklaroi pavarësinë në 2014, e cila deri më tani ka rezultuar në vdekjen e më shumë se 13,000 njerëzve.

Një ditë pas takimit me presidentin ukrainas në Stamboll, Erdogan tha se ai po përpiqej të zgjidhte mosmarrëveshjen ruso-ukrainase përmes negociatave dhe se vendi i tij po bënte përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis Rusisë dhe Ukrainës përmes negociatave dhe paqes.

Në këtë kontekst, Muhammet Kocak, një studiues në Qendrën për Studime të Vendosura, thotë se interesat e kundërta të Turqisë dhe Rusisë në Lindjen e Mesme, Detin e Zi dhe Kaukazin e Jugut përfaqësojnë një anë të brishtë të marrëdhënieve midis dy vendeve. Përveç kësaj, Turqia është një anëtare e NATO-s, e cila u formua për të ndaluar Bashkimin Sovjetik (ish) dhe zhvillimet e fundit në Ukrainë kanë rizbuluar dimensionet e marrëdhënieve Ankara-Moskë.

Në një intervistë me Al Jazeera, Kocak përjashtoi mundësinë që politika e Turqisë në lidhje me tensionet me të cilat përballet Rusia në marrëdhëniet me Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara mund të përbënte një problem për Kremlinin.

“Kthimi i këtyre tensioneve në një çështje globale parandalon Turqinë të ngrejë zërin e saj kundër Rusisë mbi Ukrainën,” shpjegoi ai.

Eksperti strategjik turk thotë: “Ndërsa konflikti aktual rus në Ukrainë përbën një sfidë të qartë për administratën e Joe Biden, i cili ka deklaruar armiqësi ndaj Vladimir Putin dhe u zotua të mbështesë Ukrainën, ky konflikt mund të jetë një kurth amerikan për të sulmuar partneritetin midis Rusisë dhe Turqisë, të cilat kanë marrëdhënie për një numër çështjesh rajonale dhe ndërkombëtare, ose mund të jetë një fitore e mirë për Ankaranë, e cila ka një numër të pikave të forta etnike, ekonomike dhe ushtarake në Ukrainë përballë partnerit të saj Rusisë”

 Kocak thekson se “ajo që shqetëson Moskën është mbështetja e Ankarasë për Ukrainën me dronët turq Bayraktar, të cilat janë pasuria më e fortë e Turqisë mbi Rusinë, veçanërisht me epërsinë që këto avionë kanë treguar në betejat e mëparshme”.

Do të jetë i dëmshëm për Rusinë dhe armët e saj, veçanërisht me mbështetjen amerikane dhe evropiane për Ukrainën kundër një pushtimi të mundshëm rus.”

Ai thekson se Turqia nuk do të angazhohet në sigurimin e mbështetjes absolute për aleatin e saj Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara kundër Rusisë, me të cilën ajo ka marrëdhënie të forta tregtare dhe marrëveshje të forta politike, sigurie dhe ushtarake.

Kolumnisti turk Taha Dagli thotë se Ukraina, e bindur për efektivitetin e dronëve turq kundër armëve ruse në Siri, Libi dhe Nago-Karabak, veçanërisht kundër sistemeve të mbrojtjes, planifikon t’i përdorë ato për të kthyer territoret e saj në përgatitje të veprimeve ushtarake për të rimarrë kontrollin e rajonit të Donbasit.

“Çështja e Ukrainës është një mjet turk për të bërë presion ndaj aleates së saj Rusisë në mënyrë që të arrijë qëllimet e saj në çështje të tjera, kryesisht në çështjen siriane, më saktësisht në Idlib. Ankaraja vazhdimisht deklaron se është kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë dhe refuzon të njohë pavarësinë e gadishullit të Krimesë, e cila iu bashkua Moskës në një referendum të njëanshëm në 2014,” shtoi Dagli për Al Jazeera.

Media turke citoi nënkryetarin e Komitetit të Mbrojtjes dhe Inteligjencës të Ukrainës të thoshte se dronët turq Bayraktar të prokuruar nga vendi i tij po kryenin fluturime zbulimi mbi rajonin Donbas, duke theksuar se ata kishin arritur të lokalizonin pozicionet e sistemeve të mbrojtjes ajrore Rus dhe Pantsir të Rusisë.

Raportet turke tregojnë se kontributi i Turqisë në luftën e Azerbajxhanit për çlirimin e Nago-Karabakut ka shkaktuar thashetheme në Ukrainë në lidhje me mundësinë e zbatimit të një skenari të ngjashëm për të rifituar territore në rajonin e Donbasit që janë përtej kontrollit të Ukrainës, madje pjesërisht.

Më 14 dhjetor, Ministritë e Mbrojtjes të të dy vendeve nënshkruan një marrëveshje mbi shkëmbimin e përvojave në fushën e teknologjisë dhe prodhimin e anijeve luftarake dhe dronëve.

Në tetor të vitit të kaluar, ministri ukrainas i mbrojtjes Andrei Taran nënshkroi një “marrëveshje kornizë ushtarake” me homologun e tij turk Hulusi Akar. Gjithashtu, Presidenti i Drejtorisë për Industrinë Ushtarake të Turqisë Ismail Demir nënshkroi një marrëveshje me mirëbesim brenda projekteve të industrisë së mbrojtjes.

Ukraina bleu një numër dronësh turq vitin e kaluar, të njohur si Bayraktar TB, si dhe një sërë sistemesh të kontrollit në tokë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts