Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rikthehet Ahmedinejad: ç’synim ka ish-presidenti iranian

Ish-Presidenti konservator iranian Mahmoud Ahmadinejad u regjistrua të mërkurën për të kandiduar përsëri për zgjedhjet presidenciale të qershorit, e cila shihet si një provë e legjitimitetit të udhëheqësve klerikë iranianë.

I kritikuar në Perëndim për vënien në dyshim të Holokaustit, Ahmadinexhad u detyrua të tërhiqej në 2013 për shkak të një kufiri ligjor në numrin e mandateve.

Pastaj, fitorja dërrmuese në zgjedhje u mor nga presidenti aktual Hassan Rouhani, i cili në 2015 ra dakord për një marrëveshje mbi programin bërthamor të Iranit me fuqitë botërore.

Udhëheqësit klerikë iranianë shpresojnë për një pjesëmarrje të lartë, por mund të ndikohen nga pakënaqësia me gjendjen e ekonomisë, e cila është goditur rëndë nga sanksionet amerikane të rivendosura nga Uashingtoni pasi u tërhoq nga marrëveshja bërthamore tre vjet më parë.

Regjistrimet do të zgjasin deri të shtunën, pas së cilës kandidatët do të shqyrtohen nga Këshilli i Kujdestarit.

Të gjashtë anëtarët e trupit u emëruan nga udhëheqësi suprem, Ajatollah Ali Khamenei.

Khamenei mbështeti Ahmadinexhad pasi rizgjedhja e tij në vitin 2009 shkaktoi protesta në të cilat dhjetra njerëz u vranë dhe qindra u arrestuan, duke tundur teokracinë, para se të mbytej nga forcat e sigurisë të udhëhequr nga Garda Revolucionare.

Por të dy udhëheqësit u ndanë pasi Presidenti i atëhershëm Ahmadinexhad shprehimisht mbrojti kontrollin e autoritetit suprem të Khamenei.

Ahmadinexhad u skualifikua për zgjedhjet e vitit 2017.

Sipas kushtetutës, Rouhani nuk mund të kandidojë më. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts