Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Merkel – Blinken: ç’shprehje të forta dashurie!

Pas takimit në Berlin, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken theksuan rëndësinë e marrëdhënieve gjermano-amerikane në luftën kundër krizave globale dhe konflikteve.

“Ne ndërtojmë mbi një traditë të gjatë të marrëdhënieve të mira gjermano-amerikane,” tha Merkel pas takimit.

“Shtetet e Bashkuara nuk kanë partner dhe mik më të mirë në botë sesa Gjermania,” tha Blinken.

Ai tha se SHBA dhe Gjermania ndajnë vlera dhe interesa të përbashkëta, por gjithashtu nënvizoi rolin e Gjermanisë si një model në qasjen e disa temave të tilla si mbrojtja e klimës, si dhe në trajtimin e anëve të errëta të së kaluarës.

Të dy Merkel dhe Blinken theksuan rëndësinë e multilateralizmit në zgjidhjen e problemeve globale.

“Ne jemi dakord që asnjë vend në botë nuk është në gjendje të zgjidhë problemet e botës më vete,” tha Blinken.

Merkel arriti në përfundimin se nuk është e mjaftueshme vetëm për të renditur sfidat aktuale gjeopolitike, por për të rënë dakord mbi veprimin e përbashkët.

Merkel dhe Biden përmendën marrëdhëniet me Kinën dhe Rusinë si probleme akute.

Në të njëjtën kohë, Merkel arriti në përfundimin se përveç të gjitha polemikave, kanalet e komunikimit duhet të lihen të hapura.

“Eshtë një përgjegjësi e madhe për ne të tregojmë se si demokracitë janë në gjendje të përballen me probleme,” përfundoi Sekretari amerikan i Shtetit gjatë vizitës së tij të parë në Gjermani.

Ai tha se Presidenti i ri i SHBA Joe Biden ishte në pritje të pritjes së Kancelares në një vizitë në Uashington në 15 korrik. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts