Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një Oskar me Julia Roberts, kush ishte Olympia Dukakis, e sapoikur nga kjo jetë

Aktorja amerikane Olympia Dukakis, e cila fitoi një Oskar në 1987 për rolin e saj dytësor në filmin “Bewitched by the Moon”, vdiq në moshën 89 vjeç, thanë familja e saj.

Vëllai i saj Apollo Dukakis shkruajti se pas shumë muajsh përkeqësimi të shëndetit, ajo më në fund është në paqe me burrin e saj Luis, shkruan BBC.

“Motra ime e dashur Olympia Dukakis ndërroi jetë këtë mëngjes në New York,” shkroi ai në Facebook.

Dukakis ka një karrierë të pasur në teatër, si aktore dhe si regjisore. Në të 50-at e saj, ajo luajti në një numër komedish të njohura, përfshirë një film fitues të Oskarit.

Olympia Dukakis lindi në vitin 1931 në Lowell, Massachusetts. Kushëriri i saj Michael ishte një kandidat demokrat për zgjedhjet presidenciale të SHBA, duke humbur ndaj George HW Bush.

Ajo studioi arte skenike në Universitetin e Bostonit dhe u zhvendos në New York në fund të viteve 1950. Ajo ka luajtur në dhjetra shfaqje brenda dhe jashtë Broadway, si dhe në regji dhe mësimdhënie. Ajo ka vepruar me shumë kolegë të famshëm, përfshirë Julia Roberts, Cher dhe shumë të tjerë …/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts