Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Miliarda rubla: si planifikon Putin t’i fitojë zgjedhjet e shtatorit

Presidenti rus Vladimir Putin ka premtuar miliarda rubla për të përmirësuar standardin ditor të rusëve përpara zgjedhjeve të shtatorit, në të cilat lista do të mbahet nga dy ministrat më të njohur, punët e jashtme dhe mbrojtjen.

Në pothuajse një orë përpara qindra zyrtarëve të rangut të lartë në kongresin e partisë qeverisëse Rusia e Bashkuar në Moskë, Putini propozoi Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe diplomatin e lartë Sergei Larov si mbajtës të listave zgjedhore, raporton Reuters.

“Programi i partisë kryesore duhet të jetë programi i njerëzve,” tha Putini, ndërsa Rusia e Bashkuar ndihet jopopullore për shkak të amullisë ekonomike, lodhjes së votuesve dhe skandaleve të korrupsionit.

Ai nuk përfshiu Dmitry Medvedev, një ish-udhëheqës partie dhe ish-president dhe kryeministër i cili është jopopullor, sipas sondazheve të opinionit.

Përmirësimi i transportit publik

Agjencia citon Andrei Koljesnikov nga Qendra Carnegie Moscow, i cili thekson se Lavrov dhe Shoigu janë politikanët më të njohur dhe “mjafton që ata të dy të tregojnë veten para votuesve dhe është e qartë për të gjithë se kjo është partia e Putinit.”

I ndërprerë nga duartrokitjet, presidenti rus propozoi që dhjetëra miliarda rubla të investohen në përmirësimin e transportit publik, rrugëve dhe infrastrukturës, rindërtimin e shkollave dhe pastrimin e lumenjve, raporton France Presse.

“E ardhmja e Rusisë është një familje e lumtur dhe e fortë,” tha ai, duke qëndruar besnik në mbrojtjen e “vlerave familjare” dhe luftimin e rënies demografike të Rusisë.

Putini gjithashtu ka bërë thirrje për një program me vlerë të paktën 100 miliardë rubla (1.1 miliardë euro) për të përmirësuar “sistemin e rimëkëmbjes mjekësore”.

“E përsëris: është më mirë të vaksinohesh sesa të sëmuresh,” paralajmëroi ai, sepse shumë rusë nuk i besojnë vaksinës.

Popullariteti në rënie

Ky informacion vjen në një kohë kur mbështetja për Rusinë e Bashkuar, e cila ka një shumicë në dhomën e ulët të parlamentit, ka rënë në vitet e fundit.

Sipas Institutit të Kërkimit të Opinionit Publik Vciom, niveli i popullaritetit të partisë është rreth 30 përqind, 10 përqind më pak se para zgjedhjeve parlamentare 2016. Vladimir Putin, nga ana tjetër, ka 60 deri në 65 përqind mbështetje publike.

Të tre partitë e opozitës në parlament, kryesisht të bindura dhe të prirura ndaj propozimeve të Kremlinit (Komunistët, nacionalistja ekstreme LDPR dhe Rusia e Drejtë), kanë mbështetje prej 30 përqind, tha Vciom.

Ndërsa zgjedhjet po afrohen, autoritetet kanë filluar sulme ndaj kritikëve, veçanërisht organizatave të Alexei Navalny, të cilat janë deklaruar “ekstremiste” dhe të ndaluara në 9 qershor. Anëtarëve të tyre u ndalohet të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare.

Navalny ka qenë duke vuajtur një dënim me dy vjet e gjysmë që nga janari pasi u kthye në Rusi nga Gjermania, ku po trajtohej për helmim të fajësuar nga Kremlini. Ai u arrestua me shpjegimin se nuk raportoi tek autoritetet, duke shkelur kështu dënimin me kusht më parë.

Rëndësia e “votimit të zgjuar”

Nga frika e persekutimit, disa prej aleatëve të Navalny-s u është dashur të largohen nga vendi në muajt e fundit ndërsa anëtarët e tjerë të opozitës që dëshironin të garonin në zgjedhje dhe media të pavarura po përndiqen.

Mbështetësit e Navalny-t theksojnë rëndësinë e “votimit të zgjuar”, duke bërë thirrje për një votë për çdo parti që mund të mposhtë Rusinë e Bashkuar. Kjo taktikë tashmë ka arritur një sukses në zgjedhjet lokale, por mund të rrezikohet nga shpërbërja e lëvizjes së tij.

Zgjedhjet janë planifikuar të zhvillohen nga 17-19 shtator. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts