Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ambasadori rus, në Uashington me plot optimizëm

Ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov, ishte optimist përpara kthimit të tij në Uashington të dielën, duke pritur që takimet me homologët amerikanë të planifikuar për javën e ardhshme të ishin konstruktive, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Presidenti Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Joe Biden ranë dakord të kthejnë ambasadorët e tyre përkatësisht në Uashington dhe Moskë, gjatë bisedimeve në Gjenevë të mërkurën, në samitin e parë që ata mbajtën mes tyre.

Ata të dy e vlerësuan takimin si pragmatik, jo miqësor.

Biden e quan Putinin një “vrasës”

Moska tërhoqi ambasadorin e saj në Shtetet e Bashkuara, Antoly Antonov dhe bëri thirrje për konsultime pasi Biden tha në mars se ai besonte se Putini ishte një “vrasës”. Ambasadori amerikan më vonë u kthye në Uashington, gjithashtu për konsultime.

“Kemi shumë punë para nesh, por po mbështesim përparimin,” tha Antonov para se të hipte në fluturim për në Shtetet e Bashkuara, siç raportohet nga agjencia e lajmeve RIA.

Antonov tha se ai po kthehej me optimizëm dhe se takimet do të fillonin të hënën dhe do të vazhdonin gjatë gjithë javës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts