Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

QASJA/ Financial Times: Republikanët, si po i merr në qafë Trampizmi

Financial Times shkruan se Partia Republikane në Shtetet e Bashkuara ka marrë karakteristikat e një kulti të personalitetit dhe se, pavarësisht pas gjashtë muajve nga humbja e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale, asnjë anëtar i partisë nuk mund të kundërshtojë pretendimin e tij se Joe Biden vodhi zgjedhjet pa u përballur me pasoja të tmerrshme.

Gazeta theksoi në editorial se republikanët që besojnë se mund të varrosin kokën në rërë dhe të presin fundin e epokës Trump po mashtrojnë veten e tyre, pasi ish-presidenti po punon për të forcuar ndikimin në parti dhe nuk e fsheh synimin për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Retorika, edhe më e rrezikshme

Gazeta thekson  zemërimin e Republikanëve për vendimin e Bordit Mbikëqyrës të Facebook për të vazhduar ndalimin e llogarisë së Trump në atë platformë dixhitale, një vendim që partia e sheh si pjesë të një kulture largimi.

Financial Times shpjegoi se vendimi për të pezulluar llogarinë e Trump në një rrjet të njohur shoqëror pasoi nxitjen e tij të një turme që sulmoi Capitol Hill në 6 janar, në një incident që ishte kërcënimi më serioz për demokracinë e SHBA që nga Lufta Civile.

Që atëherë, retorika e Trump është bërë edhe më e rrezikshme.

Financial Times tërhoqi vëmendjen për çmimin e paguar nga konservatorët e përkushtuar ndaj parimeve në kundërshtim me pikëpamjet e Trump, me një shembull të fundit nga politikania Liz Cheney, një republikane në Dhomën e Përfaqësuesve, i cilau u kujtoi anëtarët e partisë se zgjedhjet e vitit të kaluar ishin të ligjshme dhe se sulmet ndaj Kongresit ishin rebelime.

Gazeta shprehet se Cheney pothuajse me siguri do të hiqet nga detyra këtë javë për shkak të pikëpamjeve të tilla dhe kjo nuk ka asnjë lidhje me ideologjinë, pasi ajo është një nga figurat më konservatore në Dhomën e Përfaqësuesve.

Ajo duhet të zëvendësohet nga anëtarja e partisë Elise Stefanik, e cila konsiderohet më e moderuar por ka rezultate të patëmeta në përsëritjen e pikëpamjeve të Trump, duke përfshirë mendimin e tij mbi mashtrimet në zgjedhjet e fundit presidenciale.

Financial Times shkruan se guximi i Cheney për të shprehur mendimin e saj do t’i kushtojë ndikimit dhe pozitës së partisë në rrethin Ëyoming ku ajo jeton, në favor të një personi besnik të Trump dhe se anëtarët e tjerë republikanë parimorë përfshijnë Adam Kinzinger, një deputet në Illinois, gjithashtu në rrezik.

Biden, në fushë pa kundërshtar

Gazeta vuri në dukje se Trump përbën një kërcënim për shpresat e partisë së tij për të rimarrë kontrollin e Kongresit në zgjedhjet afatmesme të vitit të ardhshëm dhe në zgjedhjet presidenciale dy vjet më vonë.

Megjithëse humbi zgjedhjet presidenciale, Partia Republikane doli shumë më mirë në zgjedhjet jo-presidenciale dhe votat e miliona votuesve që votuan për Biden në ato zgjedhje shkuan për republikanët.

Financial Times arrin në përfundimin se Trump është fitimi më i madh për demokratët, sepse ai tërheq vëmendjen e partisë së tij në kërkimin e heretikëve në radhët e tij, duke e lënë Biden në fushë pa kundërshtarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts