Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Festë” në kruaziera: kthim në brigjet spanjolle nga 7 qershori

Lundruesit ndërkombëtarë do të jenë në gjendje të vendosen në portet spanjolle përsëri nga 7 qershori, pas gati një viti, njoftoi Ministria Spanjolle e Transportit.

Ndalimi i ndalimit të kruazierave , i cili hyri në fuqi në 23 qershor të vitit të kaluar, do të hiqet falë zhvillimeve të mira me pandeminë në Evropë, deklaroi Ministria e Transportit.

Lundruesit do të duhet ende të plotësojnë kërkesat e rrepta shëndetësore, tha deklarata, dhe detajet do të lëshohen së shpejti, raportoi DPA.

Arsyeja për të lejuar lundrimin përsëri në stacion është, para së gjithash, se udhëtarët e lundrimit janë kryesisht qytetarë të vendeve evropiane, ku është bërë përparim i konsiderueshëm në drejtim të vaksinimit dhe ku numri i infeksioneve të reja të koronavirusit ka rënë për javë të tëra.

Turizmi, i cili përfshin dalje në det dhe mbërritje në det, është shumë i rëndësishëm për Spanjën, veçanërisht për disa rajone të njohura si Ishujt Balearik ose Kanarie dhe metropolet si Barcelona ose Valencia.

Para shpërthimit të pandemisë COVID-19, një numër rekord prej gati 10.7 milion njerëz u bashkuan në 2019 në qytetet spanjolle nga anijet e lundrimit.

Në vetëm pesë vjet, ky numër është rritur me gati tre milion turistë, ose gati 40 përqind.

Sipas industrisë së turizmit, kryqëzorët i sollën Spanjës 12.8 miliardë euro të ardhura në 2019 dhe rreth 50,000 të punësuar.

Lajmi i hapjes së lundrimit ka sjellë lehtësim për më shumë se 50,000 familje që mbështeten në industrinë e turizmit të lidhur me lundrimin, i tha udhëheqësi Ndërkombëtar i Shoqatës së Lundrimit (CLIA) Alfredo Serrano për gazetën rajonale Diario de Mallorca. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts