Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Colonial Pipeline, 5 milion dollarë për hakerat

Gazsjellësi Kolonial, tubacioni më i madh i naftës në Shtetet e Bashkuara, pagoi gati pesë milion dollarë amerikanë hakerave të Evropës Lindore pas një sulmi të rëndë kibernetik që mbylli rrjetin më të madh të tubacioneve të naftës në vend, njoftoi Reuters të enjten, duke cituar Bloomberg News.

Kompania pagoi një shpërblim të madh në një monedhë kriptomonedhe që nuk mund të gjurmohet për orë të tëra pas sulmit, sipas një raporti të Bloomberg duke cituar dy burime të njohura me transaksionin.

Gazsjellësi kolonial nuk i është përgjigjur ende kërkesës së Reuters për koment.

Hakerat i dhanë operatorit të gazsjellësit një mjet përshkrimi për të rregulluar rrjetin kompjuterik pasi morën paratë, por kompania përdori rezervat e veta për të rregulluar sistemin sepse mjeti ishte shumë i ngadaltë, sipas Bloomberg News.

Pasojat e sulmit

Pas një ndërprerje gjashtë ditore, tubacioni kryesor amerikan i naftës, i cili mbart njëqind milion litra benzinë, naftë dhe karburant për aeroplanë në ditë, transferoi të enjten milionat e para të karburanteve motorike.

Mbyllja e tubacionit shkaktoi një mungesë benzine dhe shpalljen e një gjendje të jashtëzakonshme nga Virxhinia në Florida, dy rafineri duhej të ulnin prodhimin, dhe kjo gjithashtu ndikoi në furnizimin me karburant të disa linjave ajrore.

FBI ka akuzuar bandën misterioze kriminale DarkSide për një sulm kibernetik. Grupi, që besohet të jetë i vendosur në Rusi ose Evropën Lindore, nuk mori përgjegjësi të drejtpërdrejtë, por njoftoi të mërkurën se kishte shkelur sistemet e tre kompanive të tjera, përfshirë një kompani të teknologjisë Illinois. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts