Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Borrell: BE, e pafuqishme të ndalojë Izraelin, ja kush mundet

Josep Borrell, komisioneri i lartë i BE për politikën e Jashtme dhe të sigurisë, tha të enjten mbrëma se Bashkimi Evropian ishte i paaftë për të ndërmjetësuar në konfliktin izraelito-palestinez.

Ne kemi bërë thirrje për t’i dhënë fund konfliktit, por kush mund t’i bëjë presion Izraelin? Vetëm Shtetet e Bashkuara. Evropa nuk është e aftë për këtë për një kohë të gjatë,” tha Borrell në Madrid, ku foli në Institutin Real Elcano rreth librit të tij të ri “Politika e Jashtme Evropiane në epokën e COVID-19”.

“Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend që mund t’i japë fund këtij konflikti, natyrisht, nëse dëshiron,” tha Borrell.

Më herët të enjten, Presidenti Biden justifikoi ndërhyrjen e Izraelit në të cilën më shumë se 100 palestinezë, përfshirë 27 fëmijë, janë vrarë që nga e hëna. Në të njëjtën kohë, shtatë izraelitë u vranë nga raketat e  Hamasi lëshuar nga Rripi i Gazës.

“Ky konflikt në Lindjen e Mesme nuk është asgjë e re,” tha Borrell.

Izraeli ka refuzuar juridiksionin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare dhe hedh poshtë hetimin e krimeve të luftës, as nuk e njeh thirrjen e Kombeve të Bashkuara për të ndaluar përhapjen e okupimit duke ndërtuar vendbanime shtesë hebraike në Palestinë. Dëbimi i palestinezëve nga vendi dhe shtëpitë e tyre në Jeruzalemin Lindor të premten e kaluar çoi në valën e fundit të konfliktit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts