Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vaksinim për të gjithë ata që vendosin të vizitojnë këtë destinacion të njohur

Ishte një nga vendet e para që u hap plotësisht ndaj udhëtarëve dhe tani Maldivet po përpiqen të jenë përpara lojës kur bëhet fjalë për turizmin e vaksinave.

Konkretisht, zyrtarët e këtij destinacioni njoftuan një plan për t’u ofruar turistëve një vaksinë pas mbërritjes në mënyrë që të tërheqin më shumë vizitorë, shkruan CNN.

Dr Abdulla Mausoom, ministri i turizmit i vendit, konfirmoi se Maldivet po zhvillonin një skemë “turizmi 3V”, e cila do të lejonte turistët të “vizitonin, vaksinonin dhe të pushonin”.

Sipas Mausoom, vendi planifikon t’u ofrojë vizitorëve dy doza të vaksinës, që do të thotë se ata që aplikojnë për të do të duhet të qëndrojnë në Maldive për disa javë.

Ai shpreson se programi do të ndihmojë në rritjen e turizmit në arkipelagun e Oqeanit Indian, i cili kishte një mesatare prej 1.7 milion vizitorë në vit para pandemisë.

“Ideja kryesore e turizmit të hapur është të sigurojë turizëm të sigurt me shqetësime minimale,” tha Mausoom.

Ai më tej konfirmoi se rreth 53% e popullsisë morën dozën e parë të vaksinës, duke përfshirë 90% të punëtorëve kryesisht në turizëm.

Të dhënat nga Universiteti Shtetëror i Miçiganit tregojnë se turizmi kontribuon 28% të PBB-së së Maldiveve, e cila është një nga aksionet më të larta në botë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts