Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sikur ta dinte njeriu se ç’mrekulli janë hurmat arabe: rasti për ta ditur!

Po afron muaji i Ramazanit, ku hurma arabe është simbol i çdo tavoline iftari. Edhe profetikisht këshillohet që iftari të çelet fillimisht me hurma dhe ujë.

Por ç’përmban dhe ç’vlera ka ky frut fantastik, që, po ta dinte njeriu, do e kishte ushqim të përditshëm, edhe për shkak të flamës aktuale shëndetësore, COVID-it.

Hurma është një frut që përdoret gjerësisht në pjesë të ndryshme të botës dhe është një pjesë e rëndësishme e dietës në vendet arabe. Ato prodhohen në tridhjetë e pesë vende të ndryshme në rreth 2.9 milion hektarë. Vendet kryesore që kultivojnë dhe shesin hurma janë Egjipti, Arabia Saudite, Iraku, Irani, Pakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Algjeria, Libia, Tunizia, SHBA, dhe sasi të vogla në Spanjë, Meksikë, Jemen dhe Palestinë.

Ato janë veçanërisht të rëndësishme për vegjetarianët, sepse përmbajnë disa substanca të rëndësishme për trupin, të cilat nuk mund t’i gjejmë kaq lehtë në ushqimet me origjinë bimore, siç janë vitaminat B6, seleni, fibra, magnezi, bakri, kaliumi dhe mangani.

Zakonisht hahen të thata, por kjo nuk bën ndonjë ndryshim; përfitimet shëndetësore mbeten të njëjta,

Ky antioksidant i fuqishëm, thuhet se forcon imunitetin, parandalon në mënyrë efektive sëmundjet kardiovaskulare dhe mbron nga infeksionet. Seleniumi nga hurmat është gjithashtu një stimulues i tiroides.

Luteina dhe zeaksantina bëjnë pjesë në grupin e karotenoideve dhe te njerëzit, këto dy substanca filtrojnë gjatësi vale me energji të lartë të dritës së dukshme dhe veprojnë si antioksidantë, duke mbrojtur kështu retinën nga dëmtimet e mundshme të shkaktuara nga drita. Një studim i botuar në 2007 tregon se makula e syrit ka më pak të ngjarë të degjenerojë ndërsa njerëzit plaken nëse konsumojnë ushqime të pasura me këto substanca.

Ato përmbajnë fosfor, dhe ai luan një rol të rëndësishëm si “ushqim i trurit”. Për atë arsye, hurmat rekomandohen në dietën e njerëzve që merren me punë intelektuale. Hurmat shpejt i japin trurit dhe muskujve energjinë e nevojshme, sepse ato përmbajnë sheqerna natyrale si glukoza, saharoza dhe fruktoza. Hurmat përmbajnë klor elementar i cili përdoret për të mbrojtur dhëmbët nga prishja. Hurmat e pjekura përmbajnë vitamina A, C, B1, B2 dhe niacinë. Hurmat janë gjithashtu një burim i mirë i natriumit, magnezit, kalciumit dhe hekurit.

Ato janë një burim i pasur hekuri dhe konsumi i tyre i përditshëm është një parandalues ​​i shkëlqyeshëm i anemisë (dhe terapi për ata që kanë mungesë hekuri) – 100 gramë hurma përmbajnë rreth 10 përqind të vlerës së rekomanduar ditore të hekurit.

Marrja e rregullt e këtij fruti ndihmon edhe në kapsllëk, për shkak të nivelit të lartë të fibrave që ndihmojnë tretjen. Ato janë gjithashtu anti-inflamatore, duke ndihmuar në gjendje të tilla si artriti, sëmundjet kardiovaskulare, parandalimi i goditjes në tru, madje edhe këshillimi kundër sëmundjes Alzheimer. Ato janë ushqim i shkëlqyeshëm për gratë shtatzëna, i cili ndihmon në përgatitjen e lindjes, sepse ndihmon trupin të marrë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Në të njëjtën kohë, ato janë të shkëlqyera për humbjen e peshës, problemet me impotencë dhe anemi.

Sheqeri natyror që gjendet në hurma është një alternativë perfekte ndaj sheqerit të rregullt. Ata treten lehtësisht dhe ulin ndjenjën e urisë. Thjesht hani 2 ose 3 hurma dhe nuk do të keni më dëshirë për çokollatë ose ndonjë ëmbëlsirë tjetër dhe do të shijoni një shije tepër të ëmbël, e cila nuk mund të krahasohet me shijen e ëmbëlsirave industriale.

Dr. Melina Jampolis ka zbuluar se hurmat ndihmojnë në humbjen e peshës dhe se mjafton të hani tre në ditë që do t’ju japë energjinë e nevojshme, pa u mbingarkuar me ushqim jo të shëndetshëm, shkruan Justnaturallife. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts