Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rihapet ura me pezullimin më të gjatë në botë (video)

Ura për këmbësorët me pezullimin më të gjatë në botë, e vendosur 175 metra mbi lumin Paiva, u hap në veri të Portugalisë të enjten.

Ura është e vendosur në komunën e Arouci, pas së cilës është emëruar – “516 Arouca”, dhe ajo mbahet nga kabllot e çelikut.

“Megjithëse ura ka përfunduar për disa kohë, kjo hapje madhështore është e rëndësishme sepse na lejon të rifillojmë aktivitetet turistike,” tha kryebashkiakja e Arouce, Margarida Belem, duke vlerësuar urën si një “tërheqje kryesore” për rajonin.

“Unë jetoj këtu dhe kur dëgjova për herë të parë për këtë projekt, nuk e besova vërtet. Por sot jam shumë krenar që jetoj këtu,” tha banori lokal Marcio Soares.

“Unë ju këshilloj me gjithë zemër të vini edhe nëse, si unë, vuani nga marrje mendsh, duhet ta pranoj se nuk u ndjeva fare i trullosur”, shtoi një tjetër, Rui Brandao. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts