Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Turqia në lockdown: a do të luhet finalja e Champions në “Ataturk Stadium”?

UEFA konfirmoi të premten se llogarit që finalja e Champions do të luhet në Stamboll më 29 maj, pavarësisht nga fakti se pandemia COVID-19 në Turqi shkaktoi mbylljen e tretë, e cila ka hyrë në fuqi që nga e enjtja.

Sipas RMC Sport të Francës si dhe Daily Mail të Britanisë, UEFA madje ka menduar të zhvendosë finalet diku tjetër për arsye shëndetësore.

“Finalja do të luhet në Stamboll më 29 maj, por me një numër të kufizuar shikuesish. Ne kemi qenë të bindur se mbyllja në Turqi është e përkohshme, deri në 17 maj dhe se nuk do të ndikojë në ndeshje,” njoftoi UEFA.

“UEFA do të vazhdojë të punojë me Federatën Turke të Futbollit, autoritetet lokale dhe kombëtare për të organizuar ndeshjen në kushte të sigurta,” shtoi Federata Evropiane e Futbollit, duke theksuar se informacioni mbi kapacitetin e stadiumit do të lëshohet më vonë.

Me numrin më të madh të njerëzve të infektuar në Evropë, Turqia hyri në një bllokim të ri të enjten mbrëma, duke mbyllur të gjitha bizneset jo-thelbësore dhe duke kufizuar lëvizjen midis rajoneve.

Në finale do të takohen fituesit e Real Madrid – Chelsea (1: 1) dhe PSG – Manchester City (1: 2).

=Finalja e Champions League do të luhet në “Ataturk Stadium” në Stamboll. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts