Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rekord i ri botëror në shtatzani: gruaja lind një ekip futbolli pa portierin

Gosijame Tamara Sitole nga Afrika e Jugut lindi 10 foshnje, të cilat mund të bëhen një rekord i ri botëror.

37-vjeçarja tashmë ka binjakë gjashtë vjeç, por tani ajo lindi shtatë djem dhe tre vajza me prerje cezariane, raporton BBC.

Gosijame vuri në dukje se kjo është një shtatzëni e natyrshme, edhe pse shtatzëni të tilla janë pothuajse gjithmonë rezultat i mbarësimit artificial, kur më shumë embrione të fekonduara vendosen në mitër në mënyrë që të rrisin shanset e pacientit të mbetet shtatzënë.

“Ne kemi shtatë djem dhe tre vajza. Ajo ishte shtatë muaj dhe shtatë ditë shtatzënë. Unë jam e lumtur dhe plot emocione. Nuk mund të flas shumë,” tha burri i saj.

Konkretisht, mjekët i thanë asaj para lindjes se ajo mbante gjashtë, pastaj tetë, dhe vetëm gjatë lindjes u zbuluan edhe dy foshnje.

Rekordet Botërore Guinness i thanë BBC se po hetonin çështjen e zonjës Sithola.

Muajin e kaluar, 25-vjeçarja Halima Cissé nga Mali lindi nëntë fëmijë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts