Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REAGIMET/ Pse italianët janë tmerruar nga lirimi i një “Derri” mafioz

Italianët janë indinjuar sepse një bos famëkeq i mafias u lirua nga burgu, i cili po vuante një dënim me 25 vjet për një seri krimesh mizore, përfshirë vrasjen e prokurorit të famshëm Giovanni Falcone dhe shpërbërjen e trupit të një djali në acid.

Gjashtëdhjetë e katër vjeçari Giovanni Brusca u la i lirë të hënën nga burgu i Romës Rebibbia, pasi vuajti një dënim me 25 vjet burg, raporton AFP.

Ndërsa vuante dënimin, ai u bë dëshmitar i zyrës së prokurorit të shtetit dhe tani i mbeten katër vjet dënim me kusht.

“Brusca u lirua – koka më mizore e mafies”, shkruajti e përditshmja La Repubblica.

Ndërsa disa politikanë dhe të afërm të viktimave të Brusca-s kritikuan lirimin e tij, të tjerët e mbrojtën vendimin për shkak të bashkëpunimit me autoritetet.

Figura kryesore e Cosa Nostra-s

Brusca ishte një figurë kryesore në Cosa Nostra-s, një organizatë mafioze siciliane. Në vitin 1992, ai vrau Giovanni Falcone, një prokuror legjendar që i kushtoi karrierën e tij shkatërrimit të mafies.

Gruaja e Falcones dhe tre rojet e sigurisë u vranë. Makina e Falcones kaloi një pjesë të autostradës jashtë Palermos poshtë së cilës gjendeshin 400 kilogramë eksploziv që u shpërthye nga Brusca aty pranë.

E veja e njërit prej rojeve të vrara të sigurisë, Tina Montinaro, i tha Repubblica-s se ajo ishte “indinjuar” nga lirimi i Brusca-s.

“Shteti është kundër nesh. Pas 29 vjetësh, ne ende nuk e dimë të vërtetën në lidhje me masakrën, dhe Giovanni Brusca, njeriu që shkatërroi familjen time, është i lirë,” tha Montinaro.

Motra e Falcones, Maria i tha së njëjtës gazetë se ishte tronditur nga lajmi, duke shtuar: “Eshtë një ligj, një ligj që vëllai im dëshiron dhe duhet të respektohet”.

I tretur në acid

Brusca, i njohur me pseudonimin “Derr”, ishte një nga operativët më besnikë të udhëheqësit të Cosa Nostra-s, Salvatore “Toto” Riina.

Sidoqoftë, pas arrestimit në 1996, ai vendosi të bashkëpunojë me autoritetet, duke pranuar qindra vrasje, raportojnë mediat italiane.

Një nga krimet e tij më të tmerrshme është vrasja e 12-vjeçarit Giuseppe Di Matteo, i cili u rrëmbye në 1993 sepse babai i tij mafioz vendosi të bashkëpunonte me autoritetet.

Pasi u mbajt në kushte të vështira në shtëpi për më shumë se dy vjet, djali u mbyt dhe trupi i tij u tret në acid.

Policia e përshkroi atë si “një nga krimet më të urryera në historinë e Cosa Nostra-s”.

“Ligji nuk mund të jetë i njëjtë për njerëz të tillë,” i tha babai i djalit Santino të përditshmes Corriere della Sera. “Brusca nuk meriton asgjë,” tha ai.

“Ata nuk janë njerëz,” shtoi ai, duke kujtuar se Brusca vrau gjithashtu një grua shtatzënë 23-vjeçare e cila nuk ishte e lidhur me mafien, “pasi torturoi të dashurin e saj”.

Ai tha se shpresonte se nuk do ta takonte më Brusca-n në rrugë. “Unë nuk e di se çfarë mund të ndodhë në atë rast,” tha Di Matteo, i cili ende jeton në një vend të fshehtë nga frika e hakmarrjes nga mafia.

Komente të shumta

Lirimi i Brusca-s është kritikuar nga të dy anët e spektrit politik.

Kreu i Partisë Demokratike të qendrës së majtë, Enrico Letta, e përshkroi lajmin si “një goditje në stomak që lë një burrë pa fjalë”.

Matteo Salvini, udhëheqësi i Lidhjes së ekstremit të djathtë, e quajti Brusca-n një “kafshë të egër, e cila nuk mund të dalë nga burgu”.

Por Grasso, një politikan i krahut të majtë dhe ish-president i Senatit i cili ishte në listën e shtënjestrave të Brusca-s, nuk sheh asnjë problem në lirimin e tij.

Grasso ishte kryeprokurori kundër mafies për një kohë, para se të kalonte në ujërat politikë në 2013.

Ai tha se nuk kishte simpati për Brusca-n, veçanërisht pasi ai kishte planifikuar vrasjen e tij, si dhe rrëmbimin e djalit të tij.

Grasso këmbëngul se është e përshtatshme të ofrohet një ulje e dënimeve me burg për mafiozët që bëhen informatorë të qeverisë. “Unë jam i frikësuar nga neveritja e shumë politikanëve që kuptojnë shumë pak për ligjin penal dhe luftën kundër mafies,” shkroi ai në Facebook.

“Ne kemi nevojë për ulje të mëdha të dënimeve për ata që ndihmojnë shtetin, si dhe dënime të përjetshme, pa ulje, për ata që nuk bashkëpunojnë,” shtoi ai. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts