Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pashkët Ortodokse: Thaçi sjell një dedikim të veçantë për serbët në gjuhën e tyre

Nuk është e njëjtë një urim për Pashkët Ortodokse i Presidentit Nishani me Presidentin Thaçi.

Për arsye se Hashim Thaçi ka tjetër konotacion, por dhe qytetarët serbishtfolës që presin nga kryetari i shtetit që nuk e duan, kërkojnë t’ju urojë në gjuhën e tyre.

Dhe Hashim Thaçi u bëri urimin, jo vetem me simbolin e kremtimit që janë vezët me ngjyra, por edhe në gjuhën dhe trajtimin e duhur linguistik.

 “Të gjithë atyre që kremtojnë sot sipas kalendarit Julian, gëzuar Pashkët! Urimet e mia më të përzemërta për paqe, mirëqenie, gëzim e harmoni”, shkruan Thaçi edhe në shqip por edhe në serbisht.

 “Svima koji slave po Julijanskom kalendaru želim srećan Uskrs uz najbolje želje za mir, blagostanje, radost i sklad. HTH”.

/tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts