Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pandemia: Hulumtimi i bërë në 300,000 njerëz nga 117 vende, rezultatet

Të ardhurat e çdo personi tjetër në botë kanë rënë për shkak të pandemisë së shkaktuar nga koronavirui COVID-19, ku njerëzit në vendet e varfëra janë prekur veçanërisht nga humbja e punës ose shkurtimi i orëve të punës, tregoi një studim i botuar të hënën.

Firma amerikane e kërkimit të opinionit publik Gallup, e cila anketoi 300,000 njerëz nga 117 vende, zbuloi se gjysma e atyre që kanë punë kanë fituar më pak për shkak të pandemisë. Kjo do të thotë se 1.6 miliardë të rritur janë prekur në të gjithë botën.

“Në të gjithë botën, këto përqindje varionin nga një 76 përqind e lartë në Tajlandë në një 10 përqind të ulët në Zvicër,” tha Gallup në një deklaratë.

Në Bolivi, Mianmar, Kenia, Uganda, Indonezi, Honduras dhe Ekuador, më shumë se 70 përqind e të anketuarve thanë se kishin sjellë më pak në shtëpi sesa para krizës globale të shëndetit. Në Shtetet e Bashkuara, kjo shifër ishte 34 përqind.

Kriza ka goditur punëtorët në të gjithë botën, veçanërisht gratë, të cilat janë tepër të përfaqësuara në sektorë me pagë të ulët dhe të pasigurt siç janë shitja me pakicë, turizmi dhe shërbimet ushqimore.

Një studim nga bamirësia ndërkombëtare Oxfam të enjten tregoi se pandemia u kushtoi grave anembanë botës 800 miliardë dollarë në të ardhura të humbura.

Një sondazh i Gallup zbuloi se më shumë se gjysma e të anketuarve thanë se ata kishin ndaluar përkohësisht aktivitetin në punën e tyre ose në kompaninë e tyre – që do të thotë se rreth 1.7 miliardë të rritur në të gjithë botën ishin prekur.

Në 57 vende, përfshirë Indinë, Zimbabven, Filipinet, Kenian, Bangladeshin dhe El Salvadorin më shumë se 65 përqind e të anketuarve thanë se kishin ndaluar punën për një kohë.

Vendet ku njerëzit ka më pak të ngjarë të thonë se ata ndaluan së punuari ishin vendet e zhvilluara kryesisht me të ardhura të larta.

Pothuajse një në dhjetë persona, të cilët kishin punë në Austri, Zvicër dhe Gjermani, thanë se kishin ndërprerë punën përkohësisht. Në SHBA, shifra ishte 39 përqind, zbuloi sondazhi.

Sondazhi gjithashtu zbuloi se çdo i treti i anketuar humbi një punë ose biznes privat, e cila është pak më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën.

Më shumë se 60 përqind e të anketuarve humbën vendet e tyre të punës ose bizneset private në vendet e varfra, krahasuar me 3 përqind në Zvicër dhe 13 përqind në Shtetet e Bashkuara. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts