Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SHKRIMI/ Protothema: Rama, turkofili tinëzar në veriperëndim të Greqisë

Më 28/11/2020, kemi botuar në protothema.gr një artikull me titull “Gjenerali shqiptar: Instalimi i një ushtrie greke për osmanët është një sfidë dhe marrëzi serioze”.

Ky artikull tejkaloi të gjitha pritjet. Ai u bë viral, u ribotua në qindra faqe dhe disa nga 172 komentet e lexuesve të protothema.gr ishin epike, ndërsa fraza “gjenerali shqiptar” u tall në mënyra të ndryshme.

Duke mbyllur atë artikull, ne shkruam: “Kthimi në çështjen e Osmanëve, ne do të presim zhvillimin e çështjes së krijimit të një poste ushtarake në ishull dhe do t’i informojmë lexuesit tanë”.

Pra, duke mbajtur premtimin tonë dhe jo për arsye të klikimit, ne kërkuam të reja për postën e Othonoit. Kanë kaluar pesë muaj nga 28/11 dhe madje edhe më shumë që kur u njoftua funksionimi i postës.

Vetëm fjalë mbetet posta e Othonoit.

Siç e keni përmendur në artikullin tonë të 28/11/2020, në fund të korrikut 2020, dhe ndërsa marrëdhëniet greko-turke ishin në një nadir, brenda një jave (!), një postë ushtarake me një kapacitet prej nëntë  personash u krijua  në Gavdos, në një ndërtesë të siguruar nga Këshilli Bashkiak i ishullit. Shumë shpejt, kemi shkruar atëherë, do të krijohet një postë ushtarake në Othonos, pika më perëndimore e territorit grek. Kjo është një kërkesë e vazhdueshme e ishujve dhe një plan i vjetër i Pentagonit, i cili nuk u zbatua.

Në fakt, në fund të marsit 2018 (gjatë qeverisë SYRIZA) kreu i atëhershëm të Shtabit të Përgjithshëm Alkiviadis Stefanis, tani zv.ministër i Mbrojtjes Kombëtare vizitoi  ishullin e Othonos dhe Ereikousan fqinje. Banorët e dy ishujve gjithashtu i kishin kërkuar z. Stefanis të krijonte një postë në Othonos dhe një observator ushtarak në Ereikousa. Prandaj, jo vetëm ushtria, por edhe udhëheqja politike e Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të qeverisë aktuale, janë shumë të vetëdijshëm për çështjen.

Çfarë ndodhi në të vërtetë nga 28 nëntori 2020 deri më sot në Othonos. Absulutisht asgjë….  Duke kërkuar në internet, gjetëm vetëm disa deklarata:

“Falënderoj veçanërisht zv.ministrin e Mbrojtjes, Z. Stefanis, i cili do të përfundojë postën e Forcave Speciale në Othonos në mars, dhe madje edhe më herët” (Marilena Mastora, mjek, Shefe e Shëndetësisë 23/2/2021, burimi “CorfuPRESS”).

“Në fund të muajit tjetër (dmth mars 2021) Postimi i Forcave Speciale në Othonos do të veprojë. Në këtë mënyrë, Qeveria dhe Ministria e Mbrojtjes Kombëtare theksojnë rëndësinë e veçantë strategjike të Ishujve Diapontian, të cilët përbëjnë kufirin veriperëndimor të vendit tonë “(Stefanos Gikas, Anëtar i Parlamentit për Korfuzin e SË, Shefi i Shtabit të Marinës, 22 / 2/2021, burimi: diapontia.gr).

Sigurisht, deri në fund të marsit 2021, asnjë postë ushtarake nuk operonte në Othonos.

Më 14/4/2021, Shefi i GEETHA, Gjenerali Konstantinos Floros, vizitoi Othonos, i cili, sipas faqes së gazetës “I KERKYRA TIMERA”, ishte i kënaqur të deklarojë: “Këtu fillon Greqia”.

Zonja Mastora, së cilës iu referuam më sipër dhe ishte prezente në pritjen e Z. Floros, tha ndër të tjera: “Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, duke respektuar synimet dhe premtimet e qeverisë dhe ato që tha zv/ministri i Mbrojtjes Kombëtare gjatë vizitës së tij në “Othonos në shkurt, erdhi për krijimin e postës ushtarake në ishullin tonë, duke vulosur kështu angazhimet e fundit”.

Në të vërtetë, Z. Stefanis kishte vizituar Othonos së bashku me Presidentin e Republikës Znj. Sakellaropoulou më 22 shkurt 2021 dhe më pas ai kishte deklaruar qartë se deri në fund të marsit, posta do të ishte operacionale. Kjo nuk ka ndodhur deri më sot.

Ne kemi hyrë në maj dhe posta në ishullin e largët, nuk funksionon. Si dhe pse funksionoi posta përkatëse në Gavdos brenda një jave? A ka ndonjë problem me ndërtesën që do të strehojë postën? A nuk është zona e duhur për ta krijuar atë? Esht  mirë që politikanët dhe ushtria të mos premtojnë diçka që nuk mund ta bëjnë (ose nuk dëshirojnë?).

Ne kemi filluar dhe besojmë se mbi të gjitha kemi të bëjmë me postën e Othonos megjithëse nuk kemi asnjë lidhje me ishullin e bukur, protothema.gr dhe disa shqiptarë, kryesisht oficerë të pensionuar. Nuk është vetëm gjenerali tashmë i njohur shqiptar Piro Ahmetaj, i cili kishte deklaruar se është një “sfidë serioze dhe marrëzi për të vendosur një ushtri greke në Othonos”, por edhe një ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Maksim Malaj, i cili kur u pyet në agjencinë shqiptare të lajmeve Abcnews.al në lidhje me operacionin e ardhshëm të një poste ushtarake greke në Othonos, tha: “Ata (d.m.th Grekët) e bëjnë atë sepse duan ta përdorin atë për kufirin detar. Duke sjellë postën atje, ata e bëjnë ishullin një zonë rezidenciale, ata do ta përdorin atë nesër dhe pasnesër dhe do të thonë se unë kam njerëz që jetojnë atje, kështu që është e tyre. Në fakt ata janë braktisur… (Osmanët). Tani ata po drejtojnë trupat për të justifikuar lëvizjen e tyre që është vendosja e banorëve. Kjo është, nuk ka asnjë rrezik nga ne (Shqipëria). Ky është mendimi im”, tha Malaj.

A i tha dikush zotit Malaj se Greqia është në rrezik nga Shqipëria? Nëse deklaratat e tij janë dhënë në mënyrë korrekte, ato mund të merren vetëm si shaka. Që kur, zoti Malaj, a janë braktisur osmanët? Sipas regjistrimit të vitit 2011 ata kishin 392 banorë, ndërsa gjatë regjistrimit të vitit 2021 ata kishin vendosur një rekord kombëtar në rritjen e popullsisë (561.2%!), Duke arritur 663 banorë. Në 1991, ata kishin 98 banorë dhe në regjistrimet e vjetra, gjithmonë një numër tre-shifror i banorëve. Nëse ky zotëri ishte Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare, ne imagjinojmë nivelin e vartësve të tij …

Përkundrazi, një tjetër ish-Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare, Bardhyl Kollçaku, duket më i arsyeshëm. Le të shohim se çfarë tha ai për Abcneës.al:

“Asnjë postë nuk është ngritur atje, është planifikuar të bëhet. Para se të japim një koment, duhet të kemi detaje të plota. Gjithashtu, Greqia dhe Shqipëria, pasi janë vende të NATO-s, nuk kanë asnjë rrezik ballafaqimi. Cilado qoftë pozicioni ushtarak apo kudo tjetër me 10-12 ushtarë nuk e rrit sigurinë e Greqisë nga Shqipëria dhe as Shqipëria nuk kërcënohet nga Greqia.  Ne nuk duhet t’i kushtojmë shumë vëmendje kësaj, është e parëndësishme. Ka të bëjë më shumë me media sesa me një çështje ushtarake. Greqia nuk e merr detin me shtimin e 10 ushtarëve. Zgjidhja do të bazohet në një marrëveshje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (Burimet: diapontia.gr, Abcnews.al).

“Faleminderit Ramës që nuk operon një postë në Othonos? Politika e qeverive greke ndaj Shqipërisë është me të vërtetë e pashpjegueshme. Edi Rama, është e qartë se ai është një turkofil dhe Ankaraja ka gjetur një aleat të vogël, por tinëzar në VP të Greqisë. Në të njëjtën kohë që mijëra shqiptarë po transportoheshin me COVID në spitalet e Janinës nga Shqipëria, dhe natyrisht shumë të tjerë që jetojnë përgjithmonë në Greqi po trajtohen në spitalet greke, kryeministri shqiptar me një vendim të pabesueshëm, privoi efektivisht njerëzit e Epirit të Veriut që jetojnë në Greqi për të votuar në zgjedhjet e së dielës së kaluar në Shqipëri, duke vendosur një karantinë 14-ditore. Kështu, në Parlamentin e ri Shqiptar, u zgjodhën vetëm dy deputetë me origjinë greke, Dr. Niko Kuri dhe Vangjel Dule, kryetar  i Partisë Bashkimi i të Drejtave të Njeriut. Nëse operacioni i postës në Othonos nuk vazhdon për të mos krijuar probleme për Edi Ramën, ne me të vërtetë e meritojmë fatin tonë … Ne do të vazhdojmë të monitorojmë çështjen dhe do të informojmë lexuesit e protothema.gr për çdo zhvillim.   /tesheshi.com/    

Burimi: https://www.protothema.gr/stories/article/1120199/apisteuti-dilosi-teos-arhigou-tou-alvanikou-geetha-oi-othonoi-ehoun-egataleifthei/

auto pjese dak

Related posts