Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pamje: nisja e suksesshme e raketës turke Bozdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të mërkurën se raketa turke Bozdogan shënoi një goditje direkte në lëshimin e parë.

Eshtë një raketë ajër-ajër, e zhvilluar nga inxhinierët turq, raporton media turke.

Turqia është midis disa vendeve me teknologji raketash ajër-ajër, tha presidenti turk.

Turqia, për shkak të investimeve në zhvillimin e armëve moderne, përmendet gjithnjë e më shumë në kontekstin e një fuqie rajonale,  e theksuar kjo ditët e fundit dhe nga mendimtari politik amerikan Francis Fukuyama.

Duke iu referuar faktit se Turqia ka ndryshuar mënyrat e sotme të luftimit me dronë të armatosur të prodhuar në vitet e fundit, Fukuyama tha se “dronët e armatosur në vitin 2020 kanë kontribuar ndjeshëm në ngritjen e Turqisë si një fuqi rajonale”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts