Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

REAGIMET/ Pse kjo dyshe po rikthen debatin e kufijve në Ballkan

Partia Social Demokrate (SD) e opozitës në Slloveni ka kërkuar një sesion parlamentar për të marrë pjesë në Këshillin e Politikës së Jashtme, me qëllimin për të pyetur kryeministrin Janez Jansa dhe presidentin Borut Pahor mbi raportet e medias që pretendojnë një dokument jozyrtar mbi një ndryshim të mundshëm të kufijve në Ballkanin Perëndimor.

Kërkesa erdhi pasi ambasadori i Sllovenisë në Bosnjë u thirr për një intervistë të hënën mbi raportet e medias se Jansa dyshohet se dërgoi një dokument jozyrtar në Bruksel ku thuhej se “përfundimi i prishjes së Jugosllavisë” ishte një nga qëllimet kryesore të presidencës së Sllovenisë në BE. në gjysmën e dytë të vitit.

Zeljko Komsiç, një anëtar i presidencës së Bosnjes, konfirmoi se presidenti slloven Pahor, gjatë vizitës së tij të fundit në Sarajevë, shte lënë të kuptohet nevojën për t’i dhënë fund shpërbërjes së Jugosllavisë dhe pyeti: “a mund të ndaheni paqësisht në Bosnje”.

Jansa tha të hënën se ai ishte takuar për herë të fundit me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel në vitin 2020 dhe se për këtë do të ishte shumë e vështirë për të që të prezantonte diçka drejtpërdrejt.

Zyra e Pahor tha se presidenti “rregullisht shprehet kundër idesë së ndarjes së Bosnjës dhe ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor”.

Deputeti i SD, Matjaz Nemec tha se ai kërkoi një seancë në të cilën donte të dëgjonte sqarime nga kryeministri dhe presidenti.

Nemec shtoi se ai donte të konfirmonte nëse pozicioni i Sllovenisë në Ballkanin Perëndimor ka ndryshuar dhe të hetojë se cili do të jetë pozicioni në vjeshtë, kur BE pritet të organizojë një samit mbi Ballkanin Perëndimor.

Matej Vatovec, zëvendësanëtar i grupit parlamentar të së majtës, përshkroi raportet e medias si një “skandal të pakrahasueshëm të politikës së jashtme” që dëmtoi reputacionin e Sllovenisë dhe nxiti trazira të reja në Ballkan. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts