Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Në ç’vend politikanët po përdorin qen endacakë për fushatë

Qentë endacakë në të cilët varen posterat reklamues të kandidatëve politikë për zgjedhjet në Indi, kanë ngritur shumë pluhur në internet këto ditë.

Të paktën dy kandidatëve nga provincat e Rae Bareli dhe Ballia kanë vendosur të reklamojnë emrin e tyre në këtë mënyrë të neveritshme në zgjedhjet e ardhshme, shkruan Oditty Central.

Megjithëse i gjithë kombi u trondit nga fotot që qarkullonin në internet dhe disa grupe për të drejtat e kafshëve i bënë thirrje policisë që të reagonte, një nga kandidatët nuk pa ndonjë gjë të diskutueshme në këtë.

“Nuk ka asnjë ndalim të përdorimit të qenve endacakë në fushatë. Ne nuk i dëmtojmë ose abuzojmë në asnjë mënyrë. Në fakt, ne i ushqejmë ata çdo ditë. Eshtë një ide fisnike dhe votuesve u pëlqejnë inovacione të tilla”, tha kandidati .

Grupet e të drejtave të kafshëve reaguan ndaj deklaratës së tij dhe dënuan ashpër këtë mënyrë të ankimit.

“Si do të ndihej një njeri nëse i vendosnim afishe në fytyrën e tij gjatë fushatës elektorale? Vetëm se një kafshë nuk mund të protestojë nuk do të thotë që ne duhet ta trajtojmë atë në atë mënyrë. Policia duhet të reagojë menjëherë ndaj gjërave të tilla“, u përgjigj aktivisti Reena Mishra. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts