Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kuba, pas 62 vjetësh pa Kastrot në udhëheqje

Që nga e hëna, Kuba mund të jetë pa Kastron në krye të shtetit, për herë të parë që kur vëllezërit Raul dhe Fidel zbritën në Sierra Maesta në 1959 dhe detyruan diktatorin Fulgencio Batista me internim.

Një nga anëtarët e fundit të “brezit historik”, Raul, njoftoi se ai do të linte pozicionin e sekretarit të parë shumë të fuqishëm të partisë gjatë Kongresit të 8-të të Partisë Komuniste të Kubës, i cili fillon të hënën në Havana.

Tetëdhjetë e nëntë-vjeçari Raul Castro do të lërë Kubën në radhët e ushqimit, i prekur nga efektet ekonomike të pandemisë dhe sanksioneve amerikane.

Sipas vlerësimeve zyrtare, ekonomia ubane ra 11 përqind në 2020 dhe importet me 40 përqind.

Castro besohet të zëvendësohet nga 60-vjeçari Miguel Diaz-Canel, i cili e pasoi atë në 2018 në një rol pak më të vogël si president.

“Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë,” tha Ada Ferrer, një historiane e lindur në Kubë dhe autore e “KubA: Historia Amerikane”.

“Askush nuk e di se si do të jetë kur nuk ka asnjë anëtar të familjes Castro në pushtet në ishull pas 60 vjetësh,” shtoi ai.

Raul Castro erdhi në pushtet në 2008, pasi vëllai i tij Fidel u tradhtua nga shëndeti, fillimisht si president dhe më pas, në 2011, si sekretari i parë i Partisë Komuniste. Para kësaj, ai udhëhoqi ushtrinë dhe ishte bashkëpunëtori dhe këshilltari më besnik dhe i besueshëm i vëllait të tij.

Raul tha në 2011 se ishte koha që brezi i ri të çonte revolucionin përpara, duke përfaqësuar një kufi udhëheqjeje për dy mandate. Për këtë është përgatitur një draft i kushtetutës së re, i cili u votua në 2019.

Ardhja në pushtet e Donald Trump në vitin 2017 anuloi arritjen më të madhe të Raul, përmirësimin e marrëdhënieve me SHBA gjatë kohës së Barack Obama, e cila u pasua nga pushtimi i turistëve amerikanë në ishull. Trump ktheu sanksionet 60-vjeçare në Kubë, para se COVID-19 të përfundonte punën e saj dhe të shkatërronte turizmin në Kubë.

Sipas vlerësimeve zyrtare, ekonomia kubane ra 11 përqind në vitin 2020 dhe importet me  40 përqind.

Në atë situatë, Muguel Diaz-Canel do të marrë vendin, nëse partia e konfirmon atë si udhëheqësin e ri.

“Më duket se pozicioni i tij nuk është për t’u patur zili, duke pasur parasysh problemet që ai do të trashëgojë dhe sfidat që kanë rënë në prehrin e tij,” thotë Michael Bustamante, autori i “Luftërave Kubane”.

Në shikim të parë, Diaz-Canel duket i papërmbajtshëm, në kontrast të plotë me anëtarët e familjes Castro.

Ndërsa shumica e pjesës tjetër të botës është kthyer tek populistët, Kuba do të drejtohet nga një inxhinier elektrik me pamje nervoze me një këmishë tradicionale për burra, personifikimi i një burokrati. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts