Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Makina e kohës: Michael Jackson do na linte sot

Michael Jackson, një nga muzikantët më të mëdhenj të të gjithë kohërave dhe mbreti i muzikës pop, vdiq në këtë ditë, 25 qershor 2009, në shtëpinë e tij në Neverland Ranch.

Shumë fansa u shokuan nga lajmi se këngëtari i tyre i preferuar kishte ndërruar jetë në rrethana të pashpjegueshme. Shkaku i vdekjes së tij nuk është sqaruar kurrë, dhe shumë spekulojnë se mbreti i popit mbidozonte me pilulat e dhimbjes që pinte rregullisht.

Michael Joseph Jackson lindi në një familje muzikantësh dhe bëri debutimin e tij profesional në moshën njëmbëdhjetë vjeç si anëtar i grupit “Jackson 5”. Ai filloi karrierën e tij të pavarur në 1971.

Pesë nga albumet e tij janë ndër më të shiturit në historinë e muzikës: “Off the Wall” (1979), “Thriller” (1982), “Bad” (1987), “Dangerous” (1991) dhe “HIStory” (1995) .).

Në total, albumet e tij kanë shitur më shumë se 750 milion kopje. Ai është një nga të paktët që janë përfshirë në “Rock and Roll Hall of Fame” në dy raste.

Ai gjithashtu mban rekordin botëror Guinness për “Argëtuesin më të suksesshëm të të gjitha kohërave” si dhe 13 çmime “Grammy”.

Jackson, shpesh i quajtur “Mbreti i Popit”, ishte, ndër të tjera, i njohur për jetën e tij jashtëzakonisht ekstravagante. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts