Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Lëvizja e radhës rajonale e Erdoganit: tjetër marrëveshje Turqi – Libi

Kryeministri i përkohshëm libian dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kanë riafirmuar disa marrëveshje të reja ndërshtetërore dhe një angazhim ndaj marrëveshjes detare të vitit 2019, të cilën Greqia dhe Qipro po protestojnë.

AP raporton se pas takimit në Ankara me kryeministrin libian Abdul Hamid Dbeibah, Erdogan deklaroi se vendi i tij mbështet unitetin e Libisë, rinovimin e saj dhe ushtrinë.

Presidenti turk njoftoi gjithashtu dërgimin e 150,000 dozave të vaksinës kundër COVID-19 dhe pajisjen dhe funksionimin e spitalit COVID në Tripoli për të ndihmuar Libinë të përballet me pandeminë.

AP raporton se të dy krerët konfirmuan angazhimin e tyre në marrëveshjen e nënshkruar më parë e cila përcakton kufijtë detarë midis dy vendeve në Mesdhe, e cila provokoi protesta nga Greqia dhe Qipro.

Të dy vendet dënuan marrëveshjen, duke thënë se ishte një shkelje serioze e ligjit ndërkombëtar që neglizhon të drejtat e vendeve të tjera të Mesdheut Lindor.

“Memorandumi i mirëkuptimit në lidhje me juridiksionin detar në Mesdhe që ne nënshkruam me fqinjin tonë Libinë ka siguruar interesin dhe të ardhmen e të dy vendeve,” tha Erdogan pas takimit, sipas agjencisë.

Kryeministri libian gjithashtu konfirmoi se marrëveshja u shërben interesave kombëtare të Turqisë dhe Libisë, por shtoi se ishte e rëndësishme të fillonte një dialog që do të merrte parasysh interesat e të gjitha palëve të përfshira.

AP raporton se Dbeibah më parë tha se qeveria e tij ishte e gatshme të krijonte një komitet të përbashkët libiko-grek për të vazhduar negociatat për vendosjen e një kufiri detar midis dy vendeve dhe përcaktimin e zonës ekskluzive ekonomike për të drejtat e shfrytëzimit të naftës dhe gazit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts