Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dr. Fauci vlerëson AstraZeneca-n: Por pse ndoshta amerikanët s’do e marrin

Eksperti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci tha se vaksina e AstraZeneca-s kundër COVID-19 ka efikasitet të mirë, por që shqetësimet e sigurisë duhet të adresohen.

Ai shtoi se amerikanët mund të mos kenë nevojë për vaksinën AstraZeneca-s, për shkak të posedimit të vaksinave nga prodhuesit e tjerë.

“Unë mendoj se vaksina AstraZeneca, nga pikëpamja e efikasitetit, është një vaksinë e mirë dhe, nëse shqetësimet e sigurisë hiqen në Bashkimin Evropian, efektiviteti i kësaj vaksine është me të vërtetë i mirë”, tha Fauci për BBC.

 “Megjithatë, nuk është e qartë nëse do të përdorim ndonjëherë AstraZeneca apo jo, por në këtë pikë duket se nuk do të na duhet. Ky nuk ishte një vlerësim negativ kundër AstraZeneca, por është thjesht e mundur duke pasur parasysh furnizimet që kemi nga kompanitë e tjera”, tha ai.

Në një kohë kur Shtetet e Bashkuara po lehtësojnë kufizimet për COVID-19, Fauci tha se kishte një “situatë vërtet të rrezikshme” kur baret dhe restorantet u rihapën në disa vende ku masa e mbajtjes së maskave nuk u zbatua.

Fauci tha se nuk ishte koha për një deklaratë të parakohshme fitoreje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts