Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

LAVDIA/ Përvjetori i fluturimit të parë në hapësirë: Gagarin, ky personazh tragjik!

Dhe gjashtëdhjetë vjet pasi ai u bë njeriu i parë në hapësirë, pak njerëz i admirojnë rusët më shumë sesa kozmonautin Yuri Gagarin.

Fytyra e tij e qeshur zbukuron muralet në të gjithë vendin.

Ai qëndron, krahët poshtë, sikur fluturon në hapësirë, në një piedestal të lartë 42.5 metra mbi rrugën “Lenin” të Moskës. Një motiv tatuazhi është gjithashtu i preferuar.

Bashkimi Sovjetik mund të jetë një gjë e së kaluarës, dhe ditët e lavdishme të Rusisë në hapësirë ​​janë shumë prapa tij, por legjenda e Gagarin jeton, simbol i suksesit rus dhe një burim i rëndësishëm i krenarisë kombëtare.

“Ai është personi që bashkon vendin”, tha biografi i Gagarin, Lev Danilkin.

“Eshtë një shembull shumë i rrallë për diçka për të cilën pajtohet shumica dërrmuese e popullsisë.”

Përvjetori i verës Istrias të Gagarinit më 12 prill 1961, E cili festohet në Rusi çdo vit si Dita e Kozmonautikës, shënohet me vendosjen e kurorave me lule në monumentet e arritjeve të tij në të gjithë vendin.

Magjepsja e qëndrueshme buron jo vetëm nga historia e tij e jetës, ngritja nga një person me origjinë të përulur në një pionier hapësinor, apo edhe nga misteri për vdekjen e tij.

Gagarin, thotë historiani Alexander Zeleznjakov, ishte një person imagjinar.

“Ai na ktheu nga një specie e zakonshme biologjike në një specie që mund të kishte imagjinuar të gjithë botën përtej Tokës”.

Djali i një marangozi dhe mjelësje që i mbijetoi pushtimit nazist, Gagarin u stërvit që të ishte punëtor në një fabrikë çeliku para se të bëhej pilot ushtarak.

Dhe më pas, në moshën 27 vjeç, ai fluturoi rreth Tokës për 108 minuta me anijen Vostok.

Guximi dhe profesionalizmi i tij shërbyen si një shembull i një sovjetiku të përsosur, por legjenda e Gagarin u shoqërua me histori miqësie, guximi dhe dashurie për gruan e tij Valentina dhe dy vajzat e tyre.

Gagarin i shkroi gruas së tij një letër prekëse në rast se ai vdiste në një mision, e cila kishte qenë prej kohësh sekret.

“Nëse diçka shkon keq, unë ju lutem, veçanërisht ju, Valjusha, të mos vdisni nga pikëllimi. Sepse kjo është jeta”, shkroi ai.

Në një intervistë për AFP në 2011, kozmonauti Boris Voljnov kujtoi një njeri i cili, megjithëse gëzonte privilegjet e elitës sovjetike, dinte të kalonte orë të tëra në telefon për të siguruar ilaçe ose një spital për miqtë e tij më pak të pasur.

Duke u kthyer në Tokë, Gagarin u gjend në qendër të një fushate propagandistike rreth epërsisë së shoqërisë sovjetike.

Danilkin thotë se autoritetet e përdorën atë si një model për pjesën tjetër të botës, por gjithashtu për të bindur qytetarët sovjetikë që i mbijetuan Luftës së Dytë Botërore dhe shtypjes staliniste se “sakrificat e dekadave të mëparshme nuk ishin të kota”.

Presidenti Vladimir Putin e përvetësoi këtë trashëgimi për të forcuar kontrollin e tij në pushtet dhe promovoi sukseset sovjetike për të forcuar mbështetjen për qeverisjen e tij 20-vjeçare.

“Autoritetet aktuale po përvetësojnë në mënyrë metodike kultet popullore: së pari duke fituar Luftën e Dytë Botërore, pastaj duke pushtuar hapësirën,” tha Danilkin.

Si të gjithë heronjtë e mëdhenj rusë, Gagarin është një personazh tragjik.

Vdekja e tij gjatë një fluturimi stërvitor në 1968, në moshën 34 vjeç, mbetet një mister, pasi autoritetet kurrë nuk kanë botuar një raport të plotë për të hetuar shkakun e aksidentit.

Të dhënat e pjesshme sugjerojnë se MiG-15 e tij u përplas me një tullumbace meteorologjike, por për shkak të mungesës së transparencës, teoritë alternative nuk mungojnë.

Sipas njërit, Gagarin ishte i dehur, tjetri thotë se Kremlini e eleminoi atë nga frika e popullaritetit të tij.

Deri më sot, shumë rusë nuk e kanë pranuar vdekjen e tij.

“Si mundet që një kozmonaut i lartë, një njeri kaq i ri dhe i mirë, të vdesë kaq papritur?”, pyet historiani Zeleznjakov.

“Njerëzit nuk e kanë gëlltitur akoma.” /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts