Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E PARALAJMËRUAR/ Efekti Ramazan: Shqipëria zgjeron orën policore COVID

E paralajmëruar nga kryeministri Rama me afrimin e muajit të Ramazanit, Komiteti Teknik vendosi zgjerimin e orës policore COVID që nga e hëna.

“Në vlerësim të situatës së 6 javëve të fundit, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur zgjatjen e orës së qarkullimit të qytetarëve deri në orën 22:00 të mbrëmjes, duke filluar nga dita e nesërme, datë 12 prill. Po kështu, aktivitetin e bareve dhe restoranteve do të jenë të hapura deri në orën 22:00.

Do të vijojë të mbeten në fuqi të gjitha masat e orës police nga ora 22:00- 06:00 të mengjesit. Gjithashtu duke marrë në konsideratë përmirësimin e ndjeshëm të situatës së epidemisë në Mbretërinë e Bashkuar, një shtet i cili ka pasur një ecuri shembullore sa i përket vaksinimit, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka propozuar rihapjen e fluturimeve me këtë shtet”, deklaroi ministrja Manastirliu.

Kjo e fundit e potencoi faktin se Ramazani ka qenë dhe shkaku i lehtësimit të masës në lirinë e lëvizjes.

“Më duhet të shtoj se kemi patur një tjetër arsye që na ka motivuar në vendimin tonë. Lehtësimi i argjerimit për besimtarët myslimanë, në muajin e shenjtë të Ramazanit, që nis në datën 13 prill. Duke uruar një muaj sa më të lehtë dhe të mbarë, dëshiroj të përsëris thirrjen time që të mbajmë parasysh dhe mos neglizhojmë asnjë moment masat anticovid: distancimi, maskën, higjenën”, shtoi Manastirliu. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts