Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Këta janë bangladeshasit që i “do” Shqipëria, por i josh Gjermania!

Një grup prej 17 të rinjsh refugjatë nga Bangladeshi ka udhëtuar për 14 ditë përmes shumë shteteve, raporton TCH.

Ata janë gjendur në Shqipëri së fundi, duke ardhur nga Greqia, një lloj udhëtimi që dikur shqiptarët e bënin për në tokën greke.

Por a do qëndrojnë në Shqipëri, pasi kohë më parë, kryeministri Rama i tha një biznesmeni se janë të mirëpritur nëse nuk do mund të gjente shqiptarë për vendet e lira të punës që kishte?

“Jemi të gjithë nga Bangladeshi. Jemi shokë. Ishim në Greqi por ishte problem. Nuk na dha njeri punë, nuk kishim ku të qëndronim ishte problem. Kemi 14 ditë që udhëtojmë me këmbë.

Një vit më parë u nisëm nga Bangladeshi. Duam të shkojmë në Tiranë, nuk kemi para dhe duam punë. 12 ditë vetëm ecje me këmbë. Do shkojmë në Tiranë, pastaj në Bosnjë”, thanë ata.

Pra, me gjasë, edhe ata mendjen e kanë drejt Gjermanisë, shndërruar vitet e fundit në një “tokë të premtuar” europiane.

Ata u hasën mëngjesin e kësaj të mërkure në rrugën nacionale përballë Lazaratit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts