Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ja pse gjallesat nënujore kurrë nuk i godet rrufeja

Ka disa arsye përse rrufetë nuk i vrasin gjallesat nën ujë dhe njëra prej tyre është se ato bien shumë rrallë në det. Një studim i vitit 2014 në revistën “Geophysical Research” publikoj një hartë me aktivitet e rrufeve nga dy satelitë të ndryshëm.

Harta tregonte se rrufetë binin në tokë dhjetë herë më shumë se në oqeane. Ndërkohë NASA Earth Observatory e shpjegon kështu: toka e thatë thith më shumë rrufe se sa uji. Nxehtësia e tokës shkakton më shumë paqendrueshmëri atmosferike gjë e cila tërheq akoma më shumë rrufe.

Ndërsa arsyeja përse peshqit nuk preken nga rrufeja është sepse uji është përcjellës i elektricitetit dhe kështu rrufeja përhapet në sipërfaqe të ujit dhe jo nën të.

Për fat të mirë shumë peshq rrijnë nën ujë dhe nëse rastis të dalë në sipërfaqe atëherë po që preket.

Ndërsa njerëzit qëndrojnë më së shumti në sipërfaqe se sa nën ujë kur notojnë, kështu që nëse shihni ndonjë re të zezë mirë është të dilni nga uji sa më parë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts