Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Goditi me shuplakë Macron: ky është dënimi për 28-vjeçarin francez me shije mesjetare

Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg 18 muaj për 28-vjeçarin mësues të arteve marciale Damien Tarel, i cili goditi me shuplakë Emmanuel Macron në publik në fillim të kësaj jave gjatë një turneu fushate.

Tarel u paraqit në gjykatën e Valences për të kërkuar falje, i akuzuar për sulm ndaj një zyrtari publik, një vepër që mund të mbante një dënim maksimal prej tre vjet burg dhe një gjobë prej 45,000 euro.

Gjatë faljes së tij, Tarel pranoi besimet e tij të ekstremit të djathtë dhe veproi në këtë mënyrë sepse “Macron përfaqëson atë që është e kalbur në Francë “, sipas një raporti nga BFM. Ai gjithashtu tha se po planifikonte disa ditë para vizitës së Macron në Daulle ashtu si do ta … mirëpritte atë, ndërsa fillimisht kishte menduar t’i hidhte vezë.

“Unë mendoj se Macron përfaqëson shumë qartë përkeqësimin e vendit tonë”, theksoi ai në gjykatë, ndërsa në lidhje me parullën që bërtiti (Poshtë Macronia), ai deklaroi se “është një slogan patriotik”.

Vihet re se 28-vjeçari i papunë i kishte thënë policisë pas arrestimit se ishte afër organizatës antiqeveritare të “Jelekët e Verdhë”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts