Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Murgeshat, jo vetëm gazmore: si u vodhën më shumë se 800,000 dollarë për bixhoz

Murgesha 79-vjeçare në pension Mary Margaret Kreuper ka pranuar se ka vjedhur më shumë se 800,000 dollarë nga Shkolla Katolike e Shën Mërisë gjatë dhjetë viteve të fundit.

Ajo përvetësoi para të paguara në shkollë për shkollim ose donacione për të financuar varësinë nga lojërat e fatit dhe faturat e mëdha të kartave të kreditit.

Ajo falsifikoi raportet financiare mujore dhe vjetore dhe transferoi para nga llogaria e shkollës në një llogari tjetër nga e cila ishin lënë mënjanë shpenzimet e jetesës së murgeshave që punonin në shkollë, por ajo gjithashtu pagoi shuma të caktuara për vete.

Rasti u zbulua kur Kreuper doli në pension në 2018, dhe më parë urdhëroi punonjësit e shkollës të modifikojnë dhe shkatërrojnë dosjet financiare, shkruan Guardian.

Gjyqi i saj fillon më 1 shtator të këtij viti dhe ajo mund të marrë deri në 40 vjet burg.

“Ajo mori përgjegjësinë e plotë për gjithçka që bëri dhe bashkëpunoi me policinë. Ajo vuan nga një sëmundje mendore që ndikon në vlerësimin e veprimeve të saj,” tha një deklaratë zyrtare nga ekipi i saj ligjor. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts