Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Edhe kështu protestohet në Mianmar: frikë se mos përsëritet Siria

Komisioneri i KB për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet paralajmëroi të martën se shtypja ushtarake e protestave në Mianmar mund të përshkallëzohet në një luftë civile siç shihet në Siri dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund “tmerrit”.

Ajo vuri në dukje në një deklaratë se 3.080 njerëz u burgosën dhe se raportet thanë se 23 persona ishin dënuar me vdekje pas një gjykimi të fshehtë.

“Kam frikë se situata në Mianmar po shkon drejt një konflikti të plotë,” tha ajo, duke cituar Reuters.

“Shtetet nuk duhet të lejojnë që gabimet fatale të së kaluarës të përsëriten gjetkë si në Siri dhe,” tha Bachelet.

Në Yangon të martën, kundërshtarët e juntës ushtarake anuluan festimet tradicionale të Vitit të Ri dhe bënë thirrje për protestat e vogla në të gjithë vendin.

“Ne nuk po e festojmë Thingyan këtë vit sepse më shumë se 700 nga shpirtrat tanë të pafajshëm janë të vrarë,” shkroi përdoruesi i Twitter Shwe Ei.

Gratë me veshje zyrtare kushtuar festës më të rëndësishme të vitit protestuan në disa qytete që mbanin tenxhere tradicionale me shtatë lule dhe degë, treguan fotot e lëshuara nga media.

“Fuqia e njerëzve, fuqia jonë”, thirrën gratë ndërsa ecnin në rrugë në kryeqytetin Yangon ndërsa kalimtarët duartrokisnin, tregojnë videot në portalin Myanmar Now. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts