Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DENONCIMI/ Një softuer spiun izraelit: si shënjestroi dhe Hatice-n e Khashoggi-së

Një hetim nga një konsorcium mediatik ndërkombëtar, bazuar në të dhëna të rrjedhura, siguroi prova shtesë se softueri i Izraelit NSO Group po përdorej për të spiunuar gazetarët, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe disidentët politikë.

Nga një listë e më shumë se 50,000 numrave të telefonave celularë të marra nga Amnesty International dhe ta ndara me 16 organizata mediatike, gazetarët identifikuan më shumë se 1.000 individë në 50 vende të dyshuara si të zgjedhura nga klientët e NSO për mbikëqyrje të mundshme.

Midis tyre janë 189 gazetarë, më shumë se 600 politikanë dhe zyrtarë qeveritarë, të paktën 65 udhëheqës biznesi, 85 aktivistë për të drejtat e njeriut dhe disa krerë shtetesh, sipas The Washington Post, një anëtar i konsorciumit ndërkombëtar.

Shtëpitë për të cilat punojnë gazetarët janë Agence France-Presse, The Wall Street Journal, CNN, The New York Times, Al Jazeera, France 24, Radio Evropa e Lirë, Mediapart, El Pais, Associated Press, Le Monde, Bloomberg, The Economist, Reuters dhe Zëri i Amerikës.

Duke spiunuar të fejuarën e Jamal Khashoggi

Amnesty International thotë se hetuesit e saj mjekoligjorë zbuluan se softueri kryesor spiun i NSO u instalua me sukses në telefonin e gazetares turke Hatica Cengiz, e fejuara e gazetarit të vrarë të WP Jamal Khashoggi vetëm katër ditë pasi ai u ekzekutua në konsullatën saudite në Stamboll më 2018.

Kompania më parë ishte e lidhur me spiunimin ndaj Khashoggi.

Grupi NSO mohoi që të dhënat mbi të cilat bazohej raporti të kishin dalë nga serverat e tij, duke deklaruar se “të dhëna të tilla kurrë nuk ekzistonin” në asnjë prej serverave të tij.

Kompania deklaroi se raporti ishte “plot supozime të gabuara” dhe përsëriti se ajo shet softuerin vetëm tek autoritetet, për përdorim kundër terroristëve dhe kriminelëve më të mëdhenj.

Kritikët i quajnë pretendimet të pasinqerta dhe tregojnë problemin e një mungese pothuajse të plotë të rregullimit nga industria private e mbikëqyrjes globale. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts