Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Blinken, bisedë me një komunist mbi fatin ujgur

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken pati një bisedë telefonike me Yang Jiechi, drejtor i Zyrës së Komitetit të Punëve të Jashtme të Partisë Komuniste Kineze (CPC) dhe shprehu shqetësim në lidhje me praktikën e Kinës kundër ujgurëve në Xinjiang, duke e përshkruar atë si gjenocid.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se të dy zyrtarët diskutuan për denuklearizimin e Gadishullit Korean dhe politikën e SHBA ndaj Koreve të Veriut.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Blinken dhe Yang shkëmbyen mendime mbi Iranin, Birmaninë dhe krizën globale të klimës.

“Duke iu referuar shpërthimit të pandemisë COVID-19, ministri theksoi rëndësinë e bashkëpunimit dhe transparencës në përpjekjet në lidhje me origjinën e virusit, duke përfshirë dy fazat e vazhdueshme të studimeve të kryera nga ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Kinë“, tha Price.

Ai tha se Blinken gjithashtu shprehu shqetësim në lidhje me përkeqësimin e normave demokratike në Hong Kong.

“Ministri theksoi shqetësimin e tij në lidhje me gjenocidin e vazhdueshëm dhe krimet kundër njerëzimit kundër ujgurëve kryesisht muslimanë dhe anëtarëve të grupeve të tjera të pakicave etnike dhe fetare në Xinjiang,” tha Price.

Një zëdhënës i Price tha që Blinken gjithashtu i tha Yang se ata ishin të shqetësuar për presionin nga administrata e Pekinit mbi Tajvanin dhe arrestimet e padrejta në vend. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts