Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TREGUESIT/ A po marshon Le Pen drejt Pallatit Elysee?

Francezët po shkojnë në zgjedhjet rajonale të dielën, të cilat konsiderohen prova e fundit para zgjedhjeve më të rëndësishme presidenciale. Anëtarët e djathtë të Marina Le Pen kanë një shans të mirë për të “pushtuar” disa rajone.

Sondazhet janë një shenjë e mirë për Asamblenë Kombëtare (ish-Fronti Kombëtar) të udhëhequr nga Marine Le Pen. Sipas kërkimit të Ifop, disa ditë para zgjedhjeve rajonale, kjo parti e krahut të djathtë është më e popullarizuara në mesin e pesë milion votuesve në provincën Alpe-Côte d’Azur. Siç duket tani, pas raundit të dytë të zgjedhjeve (27 qershor), Asambleja Kombëtare do të ketë mbështetjen e mjaftueshme për të marrë funksionin e presidentit rajonal, shkruan DË.

Në zgjedhjet lokale gjashtë vjet më parë, Marion Maréchal – kushëriri i Marine Le pen – humbi ngushtë në raundin e dytë ndërsa të gjitha partitë e tjera u bashkuan kundër saj. Sot, megjithatë, edhe ai i ashtuquajtur “bllok republikan” vështirë se mund të parandalojë fitoren e së djathtës.

Në Francë, do të ishte një risi për Asamblenë Kombëtare të fitonte pushtetin rajonal. Deri më tani, ata kanë arritur të “pushtojnë” disa komuna këtu dhe atje, por kurrë një nga trembëdhjetë rajonet franceze.

Sot, megjithatë, në jugperëndim të vendit ku ndodhet Cote d’Azur luksoze është bërë diçka si bastioni i kësaj partie. Dhe ai nuk është i vetmi. Asambleja Kombëtare gjithashtu ka një shans të mirë në rajonet në veri të vendit.

Nuk është çudi që Marin Le Pen dëshiron të përdorë zgjedhjet rajonale si një trampolinë për ato më të rëndësishmet – zgjedhjet presidenciale vitin e ardhshëm.

Ajo nuk flet më për largimin nga BE

Në zgjedhjet e fundit për kreun e shtetit në 2017, presidenti aktual Emmanuel Macron mundi Le Pen në raundin e dytë. Dhe tani gjithçka thotë se këta të dy do të gjenden në raundin e dytë, me Le Pen që ka një shans më të mirë se herën e kaluar.

Taktika e Asamblesë Kombëtare është të depërtojë në shtresa të reja të votuesve. Kjo parti ka qenë prej kohësh zgjedhja e parë e punëtorëve, dhe tani po ndjek votat në kampin qytetar-konservator. Marine Le Pen ka punuar për të për një kohë të gjatë. Jo vetëm që ndryshoi emrin e partisë së themeluar nga babai i saj Jean-Marie Le Pen disa vjet më parë, por ajo gjithashtu zbuti programin. Sot, ajo nuk po kërkon më të largohet nga eurozona dhe Bashkimi Evropian.

Tema e preferuar edhe para këtyre zgjedhjeve rajonale është siguria e brendshme. Pa dyshim, rajonet kanë kompetenca në çështjet e arsimit, planifikimit hapësinor dhe trafikut, por dobët kur bëhet fjalë për policinë. Sidoqoftë, kjo nuk e ndalon Asamblenë Kombëtare dhe partitë e tjera të trajtojnë çështjen përpara zgjedhjeve.

Për shembull, Laurant Waki, ish-kreu i Republikanëve, dëshiron të bëhet president i një prej rajoneve duke promovuar një “mburojë nga kamerat e mbikëqyrjes”, si dhe heqjen e përfitimeve sociale për prindërit e delikuentëve të mitur. Waki po kërkon “agjentë sigurie” në shkolla, të cilat tashmë ekzistojnë në një formë të ngjashme në Paris.

Vetë-shkatërrimi i partive tradicionale

Vëzhguesit vlerësojnë se pjesëmarrja në zgjedhjet rajonale do të jetë e ulët, por që ato janë ende një lloj prove e disponimit të votuesve para zgjedhjeve presidenciale. Sidoqoftë, ka ende dhjetë muaj deri në to, kështu që surprizat nuk përjashtohen, domethënë që një kandidat i tretë të prishë duelin e planifikuar midis Macron dhe Le Pen. Ai i treti mund të jetë, mbi të gjitha, dikush që bën mirë në zgjedhjet rajonale.

Sot, spektri partiak i Francës është prishur plotësisht. Katër vjet pasi u emërua si një kandidat i pavarur nga Emmanuel Macron, partitë e krijuara mbetën vetëm një hije e madhështisë së tyre të mëparshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts