Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HETIMI/ Amerikanët: Kjo është arma e Kinës për Luftën e Tretë

Provat që Pekini e konsideroi potencialin ushtarak të koronavirusit në vitin 2015 kanë nxitur frikërat e reja rreth shkakut të pandemisë COVID-19.

Për gjashtë vitet e fundit, shkencëtarët kinezë kanë qenë duke u përgatitur për Luftën e Tretë Botërore në të cilën ajo do të zhvillohet me armë biologjike dhe gjenetike, përfshirë koronavirusin, sipas një dokumenti të marrë nga hetuesit amerikanë, raporton Daily Mail.

Dokumenti i bujshëm pretendon se do të jetë “arma kryesore për fitoren” në një konflikt të tillë, dhe madje përcakton kushtet e përsosura për lëshimin e armëve biologjike, duke dokumentuar ndikimin që do të kishte në “sistemin mjekësor armik”.

Kjo dëshmi e fundit që Pekini po konsideronte potencialin ushtarak të koronavirusit SARS përsëri në 2015 ndezi frikë të re për shkakun e pandemisë COVID-19 dhe disa zyrtarë ende besojnë se virusi mund të ishte lëshuar nga një laborator kinez.

Dokumentacioni i shkencëtarëve dhe zyrtarëve shëndetësorë të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit ka të bëjë me ekzaminimin e manipulimeve të sëmundjeve për të prodhuar armë “në një mënyrë që nuk është parë kurrë më parë”. Zyrtarë të lartë të qeverisë thonë se kjo “shkakton shqetësim të madh” për qëllimet e atyre që janë pranë Presidentit kinez Xi Jinping mes frikës në rritje të mungesës së rregullimit të veprimtarive laboratorike.

Autorët e dokumentit këmbëngulin se Lufta e Tretë Botërore do të jetë “biologjike”, ndryshe nga dy luftërat e para, të cilat përshkruhen si kimike ose nukleare. Duke iu referuar hulumtimeve që sugjeruan se dy bomba atomike të hedhura në Japoni i detyruan ata të dorëzoheshin, duke çuar në fund të Luftës së Dytë Botërore, ata pretendojnë se armët biologjike do të jenë “arma kryesore për fitoren” në luftën tjetër botërore.

Dokumenti përcakton gjithashtu kushtet ideale për lëshimin e armëve biologjike dhe shkaktimin e dëmeve maksimale. Shkencëtarët pretendojnë se sulme të tilla nuk duhet të kryhen në mes të një dite të pastër, pasi rrezet e diellit intensive mund të dëmtojnë patogjenët, dhe shiu ose bora mund të ndikojnë në grimcat e aerosolit. Në vend të kësaj, armët biologjike duhet të bien natën ose në agim, në muzg ose në një mot me re, me “drejtim të qëndrueshëm të erës … në mënyrë që aerosoli të mund të fluturojë në zonën e synuar”.

Studimi gjithashtu vëren se një sulm i tillë do të rezultojë në një fluks pacientësh që kanë nevojë për trajtim spitalor, i cili më pas mund të “shkaktojë shembjen e sistemit mjekësor armiqësor”.

Një shqetësim tjetër ka të bëjë me studimin kinez të ndryshimeve gjenetike “Getting Function” në Institutin e Virologjisë në Wuhan, që ndodhet pranë vendit ku u zbulua shpërthimi i parë i virusit SARS-CoV-2, në të cilin virologët krijojnë viruse të reja që pretendohet të jenë më ngjitëse dhe më vdekjeprurëse.

Deputeti Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme, tha: “Ky dokument ngre shqetësime të mëdha në lidhje me ambiciet e disa prej atyre që këshillojnë udhëheqjen e lartë të partisë. Edhe nën kontrollin më të rreptë, këto armë janë të rrezikshme.”

Eksperti i armëve kimike Hamish de Bretton-Gordon tha: “Kina ka penguar të gjitha përpjekjet për të rregulluar dhe monitoruar menaxhimin e laboratorëve të saj në të cilët mund të ndodhte një eksperimentim i tillë.”

 Zbulimi nga libri “Çfarë ndodhi me të vërtetë në Wuhan” u botua dje në The Australian. Dokumenti “Llojet e reja të viruseve artificialë si një armë biologjike gjenetike”, thotë: “Pas zhvillimeve në fusha të tjera shkencore, është bërë përparim i madh në shpërndarjen e agjentëve biologjikë. Për shembull, aftësia e zbuluar rishtazi për të ngrirë dhe tharë mikroorganizmat ka mundësuar ruajtjen e agjentëve biologjikë dhe aerosolizimin e tyre gjatë një sulmi.”

Analistët pretendojnë se 18 autorë të dokumentit kanë punuar në laboratorë “me rrezik”. Peter Jennings, drejtori ekzekutiv i Institutit Australian për Politikë Strategjike, gjithashtu shprehu shqetësim në lidhje me kërkimin biologjik kinez mbi koronavirusët që mund të përdoren si armë në të ardhmen.

“Nuk ka ndonjë ndryshim të qartë në mundësitë e hulumtimit, sepse nëse ai do të përdoret në sulm apo mbrojtje nuk është një vendim që do të marrin këta shkencëtarë,” tha ai.

“Nëse ndërtoni aftësi të supozuara për të mbrojtur ushtrinë tuaj nga sulmi biologjik, në të njëjtën kohë ju i jepni asaj aftësinë për të përdorur këto armë në sulm. Ju nuk mund t’i ndani të dy”, shtoi ai.

Agjencitë e inteligjencës dyshojnë se COVID-19 mund të jetë rezultat i një rrjedhjeje të paqëllimshme nga një laborator në Wuhan, por ende nuk ka prova që sugjerojnë se ai u lëshua qëllimisht, shkruan Daily Mail. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts