Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Xhazi i lirë në zi, shuhet saksofonisti revolucionar Ornette Coleman

Është shuar saksofonisti i lirë i xhazit. Ornette Coleman, revolucionari i muzikës me origjinë nga Teksasi ka ndërruar jetë ditën e djeshme në moshën 85 vjeçare, në Manhattan, për shkak të një arresti kardiak.

Ai ishte konsideruar si ‘babai i xhazit të lirë’, një term i ideuar nga vetë ai. Ka qenë pikërisht ky saksofonist ai që theu të gjitha barrierat dhe doli jashtë çdo skeme të mundshme në muzikën xhaz, të ideuar deri pak kohë më parë.

Ornette Coleman bashkë me John Coltrane, në vitet 50-60 nxorën këtë lloj muzike jashtë çdo kornize, duke krijuar lidhjet harmonike dhe ritmike e duke shënuar distanca me standardet e këngëve amerikane.

Në veçanti me “Shape of Jazz to Come”, albumi i tij i publikuar në vitin 1959, ai shënoi revolucionin më të madh të kohës në këtë rrymë muzikore. “Mundohesha të luaja në saksofon ide, ndryshime, lëvizje dhe nota jo të ngjashme me të tjerat”,- ka treguar ai në një nga intervistat e dhëna gjatë kohëve të fundit.

Coleman ka lindur në Fort Worth dhe nisi të luante në saksofon që kur ishte student, në një bandë R&B./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts