Auto Dak
Auto Dak

TAKIMI/ Vuçiç, Papa Françeskut në Vatikan: faleminderit që nuk e njeh Kosovën!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u takua në Vatikan me kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françeskun, të cilit ai i përcolli mirënjohjen e tij për Serbinë për pozicionin parimor të Selisë së Shenjtë në Kosovë (duke mos e njohur atë), si dhe për të mbështetur integrimin evropian të Serbisë.

Sipas Presidencës Serbe, Vuçiç bisedoi me Papën për marrëdhëniet bilaterale, integrimin evropian të Serbisë, bashkëpunimin rajonal dhe ndërkombëtar.

Vuçiç theksoi se bashkëpunimi midis Serbisë dhe Kishës Katolike Romake është shumë i mirë dhe në një nivel shumë konstruktiv, me respekt të ndërsjellë, dhe se Serbia është e angazhuar për një kohë të gjatë për të ushqyer dhe përmirësuar marrëdhëniet me Selinë e Shenjtë, duke kujtuar se viti i ardhshëm shënon 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike .

Në bisedën e tij me Papën, Vuçiç gjithashtu theksoi se marrëdhëniet midis Serbisë dhe Selisë së Shenjtë karakterizohen nga një koherencë e pikëpamjeve për çështje të rëndësishme ndërkombëtare.

Kjo është, para së gjithash, çështja e mbrojtjes së të krishterëve dhe trashëgimisë së krishterë dhe promovimit të të drejtave të tyre njerëzore.

Vuçiç i përcolli Papës se Serbia “vlerëson shumë pozitën parimore të Selisë së Shenjtë për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës, sipas tij shpallur në mënyrë të njëanshme, si dhe të kuptuarit e saj për pozicionin e Serbisë bazuar në respektimin e ligjit ndërkombëtar”.

“Serbia është e bindur me forcë se bisedimet janë mënyra e vetme për të zgjidhur të gjitha çështjet e pazgjidhura, kjo është arsyeja pse, edhe pas futjes së taksave, ne u përmbajtëm nga masat reciproke dhe çdo lëvizje që do të komplikonte më tej situatën aktuale”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se pala serbe “vazhdon angazhimin e saj konstruktiv për të gjetur një zgjidhje të zbatueshme dhe kompromis për çështjen e Kosovës, vetëm përmes dialogut, ndërsa pala e Prishtinës, duke u tërhequr në lëvizje të njëanshme iracionale dhe provokime të vazhdueshme, parandalon çdo dialog dhe marrëveshje”. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts