Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vuante burgim të përjetshëm: vdes Essam el-Erian, një nga udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane

Essam el-Erian, një nga udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane (Ihvan), ka vdekur në moshën 66 vjeç, raporton Anadolu Agency.

Avokati i Erianit, Abdulmunim Abdulmaksud, i tha AA se autoritetet e sigurisë e kishin njoftuar atë se Erian, i cili ishte në paraburgim, kishte vdekur.

Duke thënë se nuk kishte asnjë informacion mbi shkakun e vdekjes së Erianit, Abdulmaksud tha se ai nuk e di nëse vdiq në burg apo në spital.

Abdulmaksud shtoi se e informoi familjen e tij për vdekjen e Erianit.

Sipas mediave lokale, Erian vdiq nga një sulm i papritur në zemër, dhe një deklaratë zyrtare nga Ministria e Brendshme pritet në lidhje me vdekjen e tij.

Erian ka mbajtur pozicione të ndryshme brenda Vëllazërisë Myslimane që nga viti 2013, kur ushtria mori pushtetin në Egjipt dhe rrëzoi Presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike Mohammed Morsi.

Erian është gjykuar me akuza të ndryshme dhe është dënuar me burgim të përjetshëm disa herë.

Kështu, ai pason Morsi me fatin e tij të ndërrimit të jetës në kushte burgu. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts