Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Video: Treshja ruso-amerikane, kthim në Tokë pas gjysmë viti në ISS

Kozmonautët rusë, Anatoli Ivanishin dhe Ivan Wagner, si dhe  kolegu i tyre amerikan, astronauti Chris Cassidy, zbritën me sukses në Tokë pasi kaluan gjysmë viti në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS), tha NASA të enjten.

Treshja u ul me anijen kozmike Soyuz MS-16 të enjten në një qytet të largët në Kazakistan, shkroi NASA në Twitter.

Udhëtimi zgjati rreth tre orë e 20 minuta.

Misioni në hapësirë

Kthimi i tyre shënoi fundin e një misioni 196-ditor. Gjatë kësaj kohe, ISS orbitoi Tokën 3,136 herë dhe përshkoi më shumë se 133 milion kilometra.

Ivanishin është një udhëtar sezonal i hapësirës – ai kaloi 476 ditë në hapësirë ​​në tre udhëtime.

Për Wagner, ky ishte udhëtimi i tij i parë, ndërsa komandanti i ekspeditës Cassidy kaloi gjithsej 378 ditë në hapësirë.

Në nëntor, katër njerëz do të dërgohen në ISS me një raketë nga kompania private hapësinore SpaceX. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts