Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Video: ja si vepron COVID-19 në mushkëri

Shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar “George Washington”, Keith Mortman ka treguar se si vepron koronavirusi në mushkëri. Spitali lëshoi ​​një imazh 3D të mushkërive të një pacienti që ka një infektim me koronavirus.

Videoja tregon mushkëritë e një 59-vjeçari, i cili ishte i shëndetshëm. Për sëmundjen, atij i duhet një ventilator që të marrë frymë. Por as kjo nuk është e mjaftueshme.

“Ky nuk është një pacient i cili është 70 ose 80 vjeç, ai nuk është dikush që ka diabet. Përveç tensionit të tij të lartë, ai nuk kishte ndonjë problem të rëndësishëm shëndetësor”, tha ai, duke shtuar se gjendja mund të përkeqësohet më tej.

Ngjyra e verdhë në imazh tregon të infektuarit dhe pjesët e mushkërive që janë nën inflamacion, vuri në dukje ai. Mund të shihet se ka dëme në një pjesë të madhe të këtij organi. E gjithë kjo tregon se sa agresiv mund të jetë virusi edhe te të rinjtë.

Ai tha se u desh shumë kohë për t’u rikuperuar.

“Virusi hyn në mukozën e membranës dhe pastaj hyn në mushkëri. Inflamacioni i mushkërive është reagimi i organizmit në përpjekjen për të kontrolluar virusin,” tha ai.

Sipas CNN, pamjet sugjerojnë simptoma të zakonshme për COVID-19: kollitje dhe gulçim.

Kjo është arsyeja pse Dr. Mortman u bëri thirrje njerëzve që të ndiqnin këshillat e ekspertëve. Kjo është veçanërisht e vërtetë për distancën fizike dhe izolimin e vetvetes.

“Njerëzit duhet ta marrin seriozisht,” përfundoi ai. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com