Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

U KRY!/ S-400 mbërriti: Cili është problemi dhe sa e rëndësishme është Turqia për SHBA dhe NATO-n?

Turqia ka marrë pjesët e para të sistemit mbrojtës raketor S-400, pavarësisht kundërshtimit nga SHBA. Dërgesa arriti në një bazë ajrore në kryeqytetin Ankara, thotë Ministria turke e Mbrojtjes.

Ky veprim do të zemërojë SHBA-në, e cila ka paralajmëruar se Turqia nuk mund të ketë edhe sistemin mbrojtës anti-ajror S-400 edhe avionët luftarakë amerikanë F-35.

Turqia dhe SHBA janë aleatë të NATO-s – por Turqia gjithashtu ka krijuar lidhje më të ngushta me Rusinë.

Cili është problemi?

Turqia ka nënshkruar kontratën për të blerë 100 avionë luftarakë amerikanë F-35 dhe ka investuar shumë në programin F-35. Kompanitë turke prodhojnë 937 pjesë të avionit.

Por Turqia ka ndjekur gjithashtu një politikë gjithnjë e më të pavarur të mbrojtjes në mes të lidhjeve të tensionuara me SHBA-të dhe Evropën. Ajo ka blerë sistemin e avancuar të mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë për 2.5 miliardë dollarë dhe dërgoi pjesëtarë të forcave të saj të armatosura në Rusi për trajnim.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane thanë se S-400 është i papajtueshëm me sistemin e mbrojtjes ajrore të NATO-s në rajon.

Zyrtarët thanë se nuk donin që avionët e F-35 të ishin pranë sistemeve të S-400, sepse kishin frikë se teknikët rusë do të ishin në gjendje të hynin në dobësitë e F-35-tës.

SHBA paralajmëroi se do të përjashtonte Turqinë nga programi F-35 nëse marrëveshja S-400 do të vazhdonte dhe shtoi se mund të vendosë sanksione ekonomike.

Turqia, në anën tjetër është përpjekur të ndalë gjakrat duke shpjeguar se të dy sistemet do të vendoseshin në vende të ndara dhe se SHBA-ja kishte dështuar për të ofruar një alternativë mbrojtëse kundër raketave, para Rusisë.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha pas një takimi me homologun Donald Trump se ai beson se SHBA nuk do të vendosë sanksione.

Kjo situatë pritet të nxisë një përçarje të madhe midis Uashingtonit dhe një prej aleatëve kryesorë të saj të NATO-s. Për një anëtare e aleancës, kjo lloj pajisje nga Rusia është pothuajse e pashembullt.

SHBA ka ndalur tashmë dërgesat e avionit në Turqi dhe pezulloi trajnimin e pilotëve turq.

Madje, ajo është duke u zhvilluar plane për largimin e Turqisë nga programi.

Turqia prodhon një pjesë të F-35 dhe është ky shkaku pse SHBA nuk e ka lehtë ta dëbojë nga bashkëpunimi.

Presidenti Erdogan duket se beson se, pavarësisht nga qëndrimet e Pentagonit, Donald Trump personalisht është më pak “armiqësor” ndaj blerjes së raketave ruse.

Sa e rëndësishme është Turqia?

Turqia ka ushtrinë e dytë më të madhe në NATO dhe është një nga aleatët kryesorë të Shteteve të Bashkuara.

E vendosur në një pozitë strategjike, duke ndarë kufijtë me Sirinë, Irakun dhe Iranin, Turqia ka luajtur gjithashtu një rol të rëndësishëm në konfliktin e Sirisë, duke ofruar armë dhe mbështetje ushtarake për disa grupe që i ka mbështetur SHBA dhe BE-ja.

Megjithatë, Turqia ka përjetuar marrëdhënie të përkeqësuara me disa anëtarë të NATO-s dhe BE, të cilët e kanë akuzuar Erdogan për miratimin e një stili gjithnjë e më autoritar pas grushtit të dështuar të shtetit, në vitin 2016.

Si funksionon S-400?

  1. Me radar – mbikëqyrja me rreze të gjatë gjurmon objekte dhe transmeton informacionin për automjetin komandues, i cili vlerëson objektivat e mundshëm
  2. Synimi është identifikimi i komandave të automjeteve dhe urdhri për lëshim të raketave
  3. Të dhënat e nisjes dërgohen në automjetin më të mirë që është në dispozicion të lëshoj raketa sipërfaqësore në ajër
  4. Me radar angazhimin raketat ndihmëse drejt objektivit

/tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com