Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tragjedi ujore në brigjet e Mauritanisë: 58 jetë sosen nën ujë

Vdekja e të paktën 58 personave u konfirmua pasi një anije që transportonte migrantë nga Gambia u fundos të mërkurën ndërsa i afrohej bregdetit të Mauritanisë, njoftoi të enjten Organizata Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Migracionin (IOM).

Anija mbante rreth 150 migrantë, dhe 83 njerëz ishin në gjendje të lundrojnë në bregdet, ku morën ndihmë nga autoritetet lokale, IOM dhe UNHCR, sipas raportit.

Të mbijetuarit i thanë stafit të IOM se të paktën 150 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, ishin në bord dhe se udhëtimi nga Gambia filloi të mërkurën e kaluar, më 27 nëntor.

Në kohën e afrimit drejt brigjeve të Mauritanisë, një shtet në Afrikën Veriperëndimore në brigjet e Atlantikut, anija filloi të ishte mungesë të lëndës djegëse, tha një nga të mbijetuarit në Nouadhibou, qyteti i dytë më i madh i Mauritanisë.

Shefi i misionit të IOM të Mauritanisë, Laura Lungarotti tha se autoritetet lokale po koordinojnë veprimet e ndihmës në mënyrë shumë efektive me agjencitë që janë aktualisht të pranishme në Nouadhibou.

“Prioriteti ynë i përbashkët është të kujdesemi për të gjithë të mbijetuarit dhe t’u japim atyre ndihmën e nevojshme”, tha Lungarotti. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts