Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tradhëtar apo atdhetar? Gazetari rus që rrezikon 20 vite burg, mbrojtje nga kolegët

Autoritetet ruse akuzuan Ivan Safronov, një ish-gazetar i specializuar në çështjet ushtarake, për tradhti, tha avokati i tij.

Forcat e sigurisë arrestuan Safronov javën e kaluar, i cili pushoi së punuari si gazetar në maj, dhe më pas u bë këshilltar i Agjencisë Ruse të Hapësirës (Roskomos).

Ai u arrestua nën dyshimin për zbulimin e sekreteve ushtarake.

Safronov tani përballet me një dënim të mundshëm prej 20 vjet burg nëse ai shpallet fajtor për akuzat që mohon.

Policia ruse të hënën arrestoi një duzinë gazetarë që ishin mbledhur para një burgu në Moskë për të shprehur mbështetje për Safronov, në një rast që ata besojnë se po mbahet nën një mbulim të papranueshëm të fshehtësisë.

Dihen vetëm disa detaje rreth tërë çështjes, dhe ka të ngjarë që gjyqi të mbahet pas dyerve të mbyllura.

Avokati Ivan Pavlov tha javën e kaluar se klienti i tij u akuzua për rrjedhje informacioni në lidhje me dërgesat e armëve ruse në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Pavlov citoi hetuesit të thoshin se informacioni iu dha më vonë Shteteve të Bashkuara.

“Sigurisht që çështja ishte sajuar. Eshtë frikësuese,” tha Arina Brodina, një gazetare e arrestuar nga policia të hënën.

Deri më tani, 55,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar nga autoritetet që të deklasifikojnë të gjithë çështjen, të njoftojnë saktësisht se për çfarë akuzohet Safronov, si dhe provat kryesore të vihen në dispozicion të tyre.

Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë, sugjeroi që të mos bëhej presion mbi hetuesit.

Si gazetar në gazetat Kommersant dhe Vedomosti, Safronov u akreditua nga Kremlin dhe ndoqi ngjarjet në të cilat mori pjesë Presidenti Vladimir Putin.

Gazetarë të tjerë që bashkëpunuan me të reaguan në mënyrë të jashtëzakonshme dhe postuan një video në të cilën ata qëndronin në mbrojtje të Safronov.

“Vanja (Safronov) është një atdhetar i vërtetë, nga të cilët ka pak, dhe persona të tillë nuk janë spiunë,” tha Kira Latukina, një gazetare që punon për një gazetë të kontrolluar nga qeveria ruse. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts