Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TËRHEQJA/ Parisi, mesazh paqeje në botën muslimane: Franca, edhe e juaja!

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian dërgoi një “mesazh paqeje në botën muslimane” të enjten, duke theksuar se Franca është një “tokë e tolerancës” sesa “përbuzje dhe refuzim” pas një sulmi të ri që vrau tre njerëz në Nice.

“Mos dëgjoni zëra që duan të provokojnë mosbesim. Le të mos lejojmë që një pakicë manipuluesish të na fusin në kurth,” u citua Le Drian të thoshte nga AFP.

Dy javë pasi një i ri çeçen vrau një mësues të shkollës së mesme në rajonin e Parisit, tre persona u vranë me thikë të enjten në mëngjes në një kishë në Nice, në juglindje të Francës.

Sulmuesi është një tunizian 21-vjeçar i cili kohët e fundit arriti nga Lampedusa, sipas burimeve pranë çështjes, dhe thirri “Allahu Akbar” gjatë sulmit.

Policia e plagosi atë me armë zjarri gjatë ndërhyrjes dhe ai u shtrua në spital.

Zemërimi i vendeve muslimane

Sulmet të enjten ndodhën në ditëlindjen e Profetit Muhamed, thanë agjencitë, në një kohë zemërimi në rritje midis vendeve muslimane për insistimin e Francës për të drejtën për të botuar karikatura të cilat Islami i konsideron blasfemi. Në disa vende muslimane, protestuesit dolën në rrugë dhe bërtisnin parulla kundër Francës.

Dënimet e sulmit erdhën nga Britania, Hollanda, Spanja, Italia, Arabia Saudite dhe Turqia, Presidenti i të cilës Rexhep Tajip Erdogan në fillim të kësaj jave dënoi Macron dhe Francën për karikaturat fyese, duke u bërë thirrje shtetasve turq që të bojkotojnë produktet franceze.

Kreu i marrëdhënieve me publikun i Erdogan, Fahrettin Altun, tha se Islami nuk duhet të përdoret në emër të terrorizmit dhe i bëri thirrje “udhëheqjes franceze të shmangë retorikën e mëtejshme inflamatore kundër muslimanëve” dhe në vend të kësaj “të përqendrohet në gjetjen e fajtorëve për këtë dhe akte të tjera dhune”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts